Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Men fasiten til giganteksperimentet kan måtte endres.
Forskerne har lyktes i å sende protonstrømmen i bane i LHC-partikkelakseleratoren. Det var jubel i kontrollrommet ved Cern da nyheten ble sluppet ved 10.30-tiden i formiddag: En protonstrøm hadde gått hele veien rundt den 27 kilometer lange akseleratoren.
Rundt 80 forskere i Norge har en tilknytning til prosjektet, men prosjektet engasjerer langt flere. Astrofysiker Knut Jørgen Røed Ødegaard er i ekstase over forsøkene.
- Jeg sitter ikke på noen fasit. Det gjør ingen andre heller, sier han entusiastisk til tv2nyhetene.no.
Astrofysikeren tror dagens forsøk neppe vil gi de store resultatene, men at en på sikt vil få mer spennende svar på ubesvarte spørsmål innen fysikken. Og kanskje må store deler av teorien rundt the Big Bang omskrives.
Se Knut Jørgen Røed Ødegaard snakke om eksperimentet:
- Forskerne får nå testet ut sine teorier som de har forsket på i tiår. Mye kan måtte revideres, sier Ødegaard.
Kollisjonene vil ikke skape noe nytt Big Bang, og sett i sammenheng kommer kollisjonene trolig det å skje et stykke ut i tid. Nærmere bestemt 0,00000000000000000000000000000001 sekunder etter the Big Bang.
- På denne tiden utviklet universet seg ifølge teoriene fra å være en brøkdel av et atom til å bli så stort som den delen av universet vi kan se med de beste teleskopene, sier Ødegaard.
Skulle en klare å komme nærmere å gjenskape et Big Bang, trenges en akselerator vesentlig større enn den på den sveitsisk-franske grensen.
- Da måtte vi hatt en på størrelse med hele galaksen Melkeveien, og det er neppe mulig å få til, slår Ødegaard fast.
| Publisert | 10.09.2008 11.19 |
| Oppdatert | 10.09.2008 14.53 |
