GODKJENTE DRAPET: Benjamin Netanyahu skal ha godkjent drapet på Hamasleder al-Mabhouh.
GODKJENTE DRAPET: Benjamin Netanyahu skal ha godkjent drapet på Hamasleder al-Mabhouh. Foto: Reuters montasje: TV 2

Israels statsminister godkjente Hamas-drapet

Israels statsminister Benjamin Netanyahu godkjente i begynnelsen av januar drapet på Hamas-lederen Mahmoud al-Mabhouh, skriver den britiske avisen Sunday Times.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Netanyahu skal ha møtt deler av en attentatgruppe kort tid før den dro til Dubai for å likvidere Mabhouh, ifølge avisen.

Kilder sier at det var Mossad-sjefen Meir Dagan som tok imot Netanyahu da han ble informert om og sanksjonerte attentatplanene på et møte i Mossad-hovedkvarteret i begynnelsen av januar.

Israelske myndigheter har offisielt benektet at etterretningen sto bak.

Trente på drapet i Tel Aviv

Mabhouh ble funnet død på et hotellrom i Dubai 20. januar, og ryktene om israelsk innblanding i likvideringen begynte raskt å gå. Sunday Times' kilder hevder attentatmennene trente til oppdraget på et hotell i Tel Aviv.

Drapet på Mabhouh har skapt diplomatiske bølger og reaksjoner i Storbritannia, Irland, Frankrike og Tyskland.

Falske pass fra disse landene er nemlig blitt knyttet til drapet, og noen av passene skal ha vært diplomatpass, melder nyhetsbyrået AFP. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Israel vil ikke arrestere Mossad-sjef
Israel vil ikke arrestere Mossad-sjef
Krever forklaring om Hamas-drap
Krever forklaring om Hamas-drap
 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame