SKRIVER JESUS-BIOGRAFI: Pave Benedikt XVI slår fast i sin nye biografi at det jødiske folk ikke har skyld i korsfestelsen av Jesus.
SKRIVER JESUS-BIOGRAFI: Pave Benedikt XVI slår fast i sin nye biografi at det jødiske folk ikke har skyld i korsfestelsen av Jesus. Foto: TONY GENTILE/Reuters

Israel takker paven for uttalelse om jødene

Israel takker pave Benedikt XVI for å ha slått fast at det jødiske folk ikke har skyld i korsfestelsen av Jesus Kristus.

Del med andre:
Twitter Epost Del Facebook
 

I ei bok som utkommer senere denne måneden, skriver pave Benedikt at det ikke er «det jødiske folk som helhet» som er skyld i korsfestelsen av Jesus Kristus, men «aristokratiet i tempelet» og «folkemengden» som i sin tid krevde Barabbas frigitt og Jesus drept.

Boka er annet bind i pavens biografi om Kristus, og utdrag fra boka er allerede blitt publisert av Vatikanets avis L'Osservatore Romano.

Paven får nå ros fra Israels statsminister Benjamin Netanyahu.

– Jeg berømmer deg for i din nye bok sterkt å ha avvist de falske anklagene som i mange århundrer har vært et grunnlag for hat mot det jødiske folk, sier han i en pressemelding.

– Mitt inderlige håp er at din klarhet og ditt mot vil styrke forholdet mellom jøder og kristne i hele verden og fremme fred og forsoning, sier han. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 

Kommentarer er fjernet etter kl. 00.00 og blir åpnet igjen kl. 06.00.

reklame