Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
På Island øker raseriet over hvordan finanskrisen har slått ut for folk flest. En av tre vil forlate øya.
Virkemidlene er sterke på Island nå. For mange mennesker har tapt sine private formuer, og statsministeren har allerede forberedt folk på at levestandarden vil gå ned.
Derfor klatrer demonstrantene opp i trafikkstillaser for å henge opp dukker i
halsløkker.
Se video over.
For tredje dag på rad har det i dag vært demonstrasjoner mot landets politikere. Det planlegges å holdes slike demonstrasjoner hver eneste lørdag i tiden framover på Island.
Økonomene spår at 50 til 60.000 kan bli arbeidsledige. Det er mange når de ikke er flere enn 300.000 med smått og stort på øya.
Ansvaret for krisen legges nå på regjeringen, og sentralbanken.
Den islandske avisen Morgunbladid har samtidig gjort en oppsiktsvekkende undersøkelse. Rundt en tredjedel av islendingene har nå vurdert å flytte til utlandet på grunn av krisen.
Enda verre er det om man ser på de unge isolert. Omkring halvparten av alle spurte mellom 18 og 24 år sier de har tenkt på å gi opp fedrelandet.
| Publisert | 01.11.2008 21.25 |
| Oppdatert | 01.11.2008 22.26 |
