Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Islandske olitikere og embetsmenn kan bli stilt for riksrett etter finanskrisen.
Hele Islands maktelite får ramsalt kritikk i rapporten om landets bankkollaps
som ble lagt fram mandag. Rapporten er laget på oppdrag fra
nasjonalforsamlingen Alltinget.
Den 2300 sider lange rapporten levner liten ære til Finanstilsynet, presidenten, regjeringen og sentralbanken på sagaøya som sto og sløvet på sidelinjen da Islands økonomi krasjet i 2008.
DYSTER LESNING: Et medlem i Islands Allting skummer den 2300 sider lange rapporten. Foto: TV 2
– På Island var det jo slik at det var politikerne som nærmest ledet an denne økonomiske finansrevolusjonen. I hvert fall ifølge rapporten som kom i går, mener TV 2s økonomi- korrespondent til Berlin, Dag Yngland.
Tidligere statsminister Geir Haarde, tidligere sentralbanksjef og statsminister David Oddsson og fem andre høytstående islendinger kan blir stilt for retten for sin rolle i den økonomiske krisen som rammet sagaøya, melder NTB.
Rapporten konstaterer at de sju var inkompetente og gjorde seg skyldige i «alvorlige forsømmelser».
Ifølge islandsk lov kan ministre som har begått lovbrudd, dømmes til bøter eller fengselsstraffer på opptil to år. Det krever imidlertid at Alltinget sammenkaller en såkalt landsdomstol, noe som ikke har skjedd siden 1905.
– Det var folk som sa at dette bærer galt av sted, men de ble ikke hørt for folk så at her var det penger å tjene, forteller Yngland til TV 2 Nyhetskanalen.
Han mener islendingene syns det var bedre å håpe på at det skulle gå bra, istedenfor å tro på dommedagsprofetier.
Les også: Kasserolledemonstrasjon i Reykjavik
Spørsmålet er nå hvordan det skal gå med Island videre. Er det overhodet mulig å komme seg ut av den økonomiske hengemyren landet nå befinner seg i?
Les også: – Islandsk folkeavstemning går som planlagt
– Det kommer til å ta lang tid, men det er jo også sånn at islendingene er veldig kreative, og det er kommet mange forslag på hva man kan gjøre for å få inntekter. For eksempel en løsning som populært kalles «pantsett vulkaner» – det å bruke Islands enorme energiressurser og finne løsninger som gjør at den kan brukes til gode for europeisk industri, mener Yngland.
Se intervju med korrespondent Dag Yngland her!
| Publisert | 13.04.2010 14.21 |
| Oppdatert | 13.04.2010 15.09 |
