Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Ofre som ønsker å fremme private søksmål mot ansatte i sikkerhetsselskapet Blackwater, skal få støtte, sier irakiske myndigheter.
Tiltalen mot fem ansatte i Blackwater ble satt til side av en amerikansk dommer torsdag. De fem sikkerhetsvaktene var tiltalt for å ha drept 14 sivile irakere i et veikryss i Bagdad i september 2007.
Tiltalen ble satt til side fordi påtalemyndigheten benyttet avhør som ble foretatt i bytte mot immunitet.
Les også: Dommer henlegger tiltale mot Blackwater-ansatte
Irak kaller dommerens avgjørelse for «uakseptabel og urettferdig» og vil støtte de etterlattes videre kamp i det amerikanske rettssystemet.
– Irak vil legge til rette for ethvert søksmål irakiske statsborgere måtte reise mot sikkerhetsvakter i Blackwater og selskapet selv, sier talsmann for den irakiske regjeringen, Ali al-Dabbagh.
Sikkerhetsvaktene sier at de skjøt mot veikrysset etter å ha hørt lyden av skudd og eksplosjoner, mens øyenvitner hevder at vaktene skjøt mot tilfeldige biler. (©NTB)
| Publisert | 03.01.2010 22.45 |
| Oppdatert | 03.01.2010 22.47 |
Et amerikansk paramilitært selskap, stiftet i 1996 av Erik Prince, som holder
til i Nord-Carolina. Det beskriver seg selv som et selskap som driver med
«militære operasjoner, politiarbeid, sikkerhet, fredsbevaring og
stabiliseringsoperasjoner».
Blackwater var per 2007 en av de største sikkerhetsorganisasjonen som opererer
i Irak. Selskapet har cirka 1000 ansatte i landet, og har kontrakter med den
amerikanske regjeringen verdt 800 millioner dollar.
Selskapet fikk mye medieomtale i september 2007 da flere av deres ansatte i
Irak var involvert i en skyteepisode som kostet 20 sivile irakere livet.
Kilde: Wikipedia
