HYLLER FREDSPRISEN: USAs utenriksminister Hillary Clinton sier årets fredspristildeling er en inspirasjon for kvinners rettigheter og framskritt over hele verden.
HYLLER FREDSPRISEN: USAs utenriksminister Hillary Clinton sier årets fredspristildeling er en inspirasjon for kvinners rettigheter og framskritt over hele verden. Foto: AFP

Hillary: – En inspirasjon for alle kvinner

USAs utenriksminister Hillary Clinton sier årets fredspristildeling er en inspirasjon for kvinners rettigheter og framskritt over hele verden.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Hun gratulerte Liberias president Ellen Johnson-Sirleaf, den liberiske fredsaktivisten Leymah Gbowee og Tawakul Karman fra Jemen med Nobels fredspris.

Les også: Historisk fredspris til tre kvinner

Del på facebook

Hyller deres mot og styrke

– De er et strålende eksempel på hvilken forskjell kvinner kan gjøre og framskrittene de kan oppnå når de får mulighet til å bidra med beslutninger om framtiden for sine egne samfunn og land, sa Clinton.

– Disse kvinnenes djerve mot, styrke og lederskap når det gjelder å bygge opp under fred og forsoning og å forsvare rettighetene til den enkelte borger i sine hjemland er en inspirasjon for kvinner over hele verden, sa Clinton videre.

Les også: Leymah Gbowee til TV 2: Woooh!!

Gro hyllet prisen

Også tidligere statsminister Gro Harlem Brundtland mener årets fredspris er svært fortjent, og understreker kvinners sentrale rolle for en bærekraftig utvikling.

– Jeg gratulerer årets tre fredsprisvinnere med en svært fortjent anerkjennelse for deres langvarige kamp mot vold og krig, for kvinners rettigheter, demokrati og fred.

Prisutdelingen understreker kvinners sentrale rolle for en bærekraftig utvikling i alle samfunn, og på tvers av landegrenser, sier Brundtland. (©NTB)

Les også: Ellen Johnson-Sirleaf til TV 2: – Jeg kommer til Oslo



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Leymah Gbowee til TV 2: Woooh!!
Leymah Gbowee til TV 2: Woooh!!

– Dette er min første kommentar. Det er en overveldende dag, sier fredsprisvinneren til TV 2.

Verden hyller årets fredsprisvinnerne
Verden hyller årets fredsprisvinnerne

Tildelingen av årets fredspris til tre kvinnelige aktivister fra Liberia og Jemen blir godt mottatt over hele verden.

Ellen Johnson-Sirleaf til TV 2: – Jeg kommer til Oslo
Ellen Johnson-Sirleaf til TV 2: – Jeg kommer til Oslo

Liberias president sier hun er svært lykkelig over fredsprisen hun vil motta på vegne av kvinner over hele Afrika.

– En seier for demonstrantene i Jemen
– En seier for demonstrantene i Jemen

Trebarnsmoren ble tidligere i år arrestert for sin rolle i opprøret i Jemen.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame