USAs utenriksminister Hillary Clinton.
USAs utenriksminister Hillary Clinton. Foto: MARIO TAMA/AFP/SCANPIX

Hillary Clinton med krass kritikk mot Israel

USAs utenriksminister fordømmer Israels byggeplaner i Øst-Jerusalem. Kunngjøringen har ført til den verste krisen mellom USA og Israel på mange år.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Israel kunngjorde denne uken at landet vil bygge 1600 nye boliger for bosettere i det arabiskdominerte Øst-Jerusalem. Saken skaper problemer i forholdet mellom israelerne og USA, som lenge har vært deres nærmeste allierte.

Irritert Clinton

En meget irritert Hillary Clinton har fordømt byggeplanene og behandlingen israelerne ga visepresident Joe Biden i krasse ordelag.

I en alvorlig telefonsamtale med Netanyahu fredag morgen kalte Clinton planene, som ble kunngjort midt under Bidens besøk i Israel, et dypt negativt signal om hvordan Israel ser på vennskapet med USA.

Fornærmet over oppførselen

Hun minnet Netanyahu på alt USA gjør for å beskytte Israel mot fiendtlig innstilte naboer, og gjorde det klart at Israel nå har en jobb å gjøre for å rydde opp i sitt forhold til USA og bevise med konkrete handlinger, ikke bare ord, at de mener alvor når de snakker om fred

I et intervju med CNN kalte hun den israelske oppførselen under Bidens besøk en fornærmelse.

– Kunngjøringen av planene på samme dag som visepresidenten var der, var en fornærmelse, et uheldig og vanskelig øyeblikk for alle, sa hun til CNN.

– Vi må kjempe for en to-statsløsning

Også FN, EU og Russland fordømmer byggeplanene. Fredag hadde Clinton og FNs generalsekretær Ban Ki-moon samtaler bak stengde dører.

– Verdenssamfunnet må kjempe for en to-statsløsning. Jeg og president Obama og vår regjering har forpliktet oss, og vi ser frem til å jobbe med deg og andre medlemmer av Midtøstenkvarteten for å gjøre fremskritt, sa Clinton.

(©NTB/TV 2)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Spent situasjon i Jerusalem
Spent situasjon i Jerusalem

Palestinske ungdommer forsøkte å bryte den israelske blokaden rundt Vestbredden, men ble stoppet.

Israel gir grønt lys for nye hus i Øst-Jerusalem
Israel gir grønt lys for nye hus i Øst-Jerusalem

Israel har gitt grønt lyst for bygging av 1.600 nye hjem for jødiske bosettere i Øst-Jerusalem. Palestinerne ser bosetningene som et av de største hindrene for fred.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame