BRØDREFORSVINNINGEN:
Nord-Koreas statlige TV har offentliggjort bilder av landets avdøde leder, Kim Jong-il, liggende i en glasskiste.
Nord-Koreas statlige TV offentliggjorde tirsdag morgen bilder av landets avdøde leder, Kim Jong-il, liggende på paradeseng i en glasskiste i palasset Kumusan i hovedstaden Pyongyang.
Bildene viser også den yngste sønnen, Kim Jong-un, som besøker sin far en siste gang sammen med generaler og Nord-Koreas toppledere. Det forventes nå at han blir landets nye leder.
Begravelsen til Kim Jong-il er planlagt til 28 desember.
Les også: Avdekker grusomme forhold i fangeleirer i Nord-Korea
Tirsdag har nordkoreanere nok en gang samlet seg i hovedstaden Pyongyang for å sørge etter diktatorens død.
I en pressemelding fra det statlige nyhetsbyrået heter det at «Kamerat Kim Jong-un avla besøk ved liket til kamerat Kim Jong-il, sammen med parti-, regjerings- og militære embetsmenn og uttrykte deres kondolanse med den dypeste sorg».
Samtidig ber USAs utenriksminister Hillary Clinton om en fredelig maktoverførelse i landet.
Les også: Nord-Korea testet kortdistanserakett
Se video hvor Kim Jong-un og topplederne i Nord-Korea besøker Kim Jon-ils paradeseng. Saken fortsetter under videoen.
De politiske reaksjonene etter Kim Jong-ils død preges av bekymring for hva som nå vil skje i verdens mest lukkede land.
– Sør-Korea og USAs president, Barack Obama, er enige om å samarbeide og overvåke situasjonen sammen, sier en talsmann for Sør-Koreas president, Lee Myung-bak.
Talsmann for Kinas utenriksdepartement, Liu Weimin sier landet er bekymret over meddelelsen om at Nord-Koreas øverste leder Kim Jong-il er død.
Les også: Mytene om Kim Jong-il: Moteikonet, oppfinneren og sportsmannen
Likskuet til Kim Jong-il finner sted i hovedstaden Pyongyang. Foto: North Korean TV
– Jeg har beordret etterretningsvesenet til å opptrappe overvåkingen av Nord-Korea og til å samarbeide tett med USA, Kina og Sør-Korea for å gjøre seg klar til eventuelle uventede utviklinger, sier Japans statsminister, Yoshihiko Noda.
– Vi holder øye med hva avløseren bringer og håper at det nordkoreanske folk en dag vil bli fri.
– Dialogen på Koreahalvøyen skal fortsette med henblikk på å få Nord-Korea til å gi avkall på atomvåpen, sier Frankrikes utenriksminister, Alain Juppe.
Les også: Ekspert: – Jeg tror regimet i Nord-Korea vil falle sammen
I en pressemelding fra det statlige nyhetsbyrået heter det at «Kamerat Kim Jong-un avla besøk ved liket til kamerat Kim Jong-il, sammen med parti-, regjerings- og militære embetsmenn og uttrykte deres kondolanse med den dypeste sorg». Foto: APTN
– Det nordkoreanske folk er i sorg over deres leders død. Vi forstår at det er en vanskelig tid.
– Men det kan bli et vendepunkt for Nord-Korea.
– Vi oppfordrer landet til å arbeide for fred og sikkerhet i regionen, sier Storbritannias utenriksminister, William Hague.
– EU overvåker situasjonen tett og er i kontakt med strategiske partnere med henblikk på å dele vurderinger om konsekvensene «av Kim Jong-ils død», sier EUs utenrikspolitiske sjef, Catherine Ashton.
Les også: Fra kommunisme og krig - til piker, vin og prøvesprengninger
Tirsdag fortsatte tusener av nordkoreanere å vise sin sorg for sin avdøde leder.
Se video av de hardt sørgende nordkoreanerne under:
| Publisert | 20.12.2011 07.58 |
| Oppdatert | 20.12.2011 15.18 |
