Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Letemannskaper har funnet vrakdeler etter Air France-ulykken. Se video av da de fant flydelene.
En røykmarkør kastes ut og ned mot Atlanterhavet. Grønn røyk stiger til værs. De brasilianske letemannskapene som har vært i arbeid siden Air France flight AF447 fra Rio de Janeiro til Paris forsvant mandag, kan endelig konstatere at letearbeidet begynner å gi resultater.
Siden flyet forsvant fra over Atlanterhavet klokken 04.14 natt til mandag, har ingen visst hvor flyet ble av. Nå er deler av flyet funnet. Flydelene kan være med på å finne svaret på hva som gikk galt under den interkontinentale flygingen.
Både den brasilianske marinen og flyvåpenet gir imidlertid flydelene andreprioritet. Det viktigste blir å hente opp omkomne, slik at pårørende kan få en grav å gå til.
Letemannskaper har i helgen hentet opp to omkomne fra havet. I tillegg ble det hentet opp et blått flysete med serienummer til setene som var installert på flyet som fløy Air France flight 447. En ryggsekk med et vaksinasjonskort og en koffert med en Air France-billett ble også funnet. I følge nyhetsbyrået AFP skal letemannskapene under arbeidet ha sett deler av en flyvinge under havoverflaten.
- 24 timer i døgnet, hver dag, vil vi fortsette å søke etter omkomne. De som er funnet er tatt ombord i fregatten «Constitution» som har satt kursen mot Fernando de Noronha, der de omkomne vil bli registrert før de blir fraktet videre, sier talsmann for det brasilianske luftforsvaret, Henry Munhoz.
Les også: Air France hadde problemer med fartssensorene
Mens mange venter på å finne flyets loggenhet og taleregistratoren fra cockpit i et håp om at de skal kunne løse spørsmålet om hva som skjedde da Airbus-maskinen styret, ser ikke det brasilianske forsvaret på det som sin oppgave.
- De svarte boksene er ikke denne operasjonens ansvar. Vi skal søke etter overlevende, omkomne og vrakrester, prioritert i denne rekkefølgen, sa Munhoz.
Frankrike har sendt blant annet en atomubåt for å lete etter de to svarte boksene, som trolig befinner seg på mellom 864 og 4000 meters dyp i Atlanterhavet.
| Publisert | 07.06.2009 10.23 |
| Oppdatert | 07.06.2009 19.40 |
