Snowboard-jentene er klare:
– Måtte den beste
baben vinne
Kjersti Buaas (30) må kanskje lære et nytt triks for å slå storfavoritten Jamie Anderson (21)
Firedobling av juridisk bistand til nordmenn i utlandet
Norske myndigheter nekter å opplyse om hvor mye det koster å forsvare de to nordmennene i Kongo. Men bare de tre siste årene har Norge betalt 1,6 millioner kroner på juridisk bistand til nordmenn i utlandet.
Det er dyrt å havne i trøbbel i utlandet. Men så lenge man er norsk borger går det an å be den norske staten dekke advokatutgiftene.
Justisdepartementet opplyser til TV 2 at de ikke har ført statistikk på dette området før 2006. Men de tre siste årene har det blitt utbetalt 1,6 millioner kroner til juridisk bistand for nordmenn i utlandet. Det inkluderer både straffesaker og sivile saker.
Og tallene viser at det har vært en firedobling i løpet av de siste årene.
I 2006 ble 195.000 kroner utbetalt til juridisk bistand i utlandet. I 2007 var tallet økt til 598.000 kroner. Og i 2008 var den juridiske bistanden på 792.000 kroner. Den juridiske bistanden til barnebortføringssaker kommer i tillegg og er et langt høyere tall.
Det er Fylkesmannen i Oslo og Akershus som har det nasjonale ansvaret for å behandle søknader om fri rettshjelp i utlandet. Men de opplyser kun om antall søknader og ikke hvor mange de innvilger.
– Dere hadde 15 søknader i fjor, hvor mange ble innvilget?
– Det kan jeg dessverre ikke si noe om, sier underdirektør hos Fylkesmannen i Oslo og Akershus, Eldbjørg Kluften.
– Hvorfor ikke?
– Det er fordi det vil være for lett å koble antall saker knyttet til innvilgelse opp mot sakene som er i media, sier Kluften til TV 2 Nyhetene.
TV 2 er kjent med den norske borgeren som er tiltalt for voldtekt og drap i Pakistan fikk 50.000 kroner til advokat – bare i første rettsrunde. Saken hans vil trolig ta flere år før den er endelig avgjort.
Norske myndigheter betalte også 250.000 kroner til å dekke advokatutgiftene i Rahila-saken. Da ble en norsk-borger tiltalt for å ha drept sin egen datter i Pakistan i 2005. Han ble til slutt frikjent.
I fjor ble det utbetalt 630.000 kroner til bistand for nordmenn som var siktet for straffbare forhold i utlandet. Sivile saker kommer i tillegg.
I år er det kommet inn tre søknader om fri rettshjelp i utlandet, men Fylkesmannen i Oslo og Akershus vil ikke fortelle hvor mange av dem som er innvilget.
– De som er i Kongo. Hvor mye penger har de fått fra Fylkesmannen?
– Jeg kan dessverre ikke kommentere enkeltsaker på dette området, sier underdirektør Kluften.
| Publisert | 18.09.2009 18.40 |
| Oppdatert | 19.09.2009 10.26 |
