HOLDER ÅPENT I PÅSKEN: Nordby på Svinesund.
HOLDER ÅPENT I PÅSKEN: Nordby på Svinesund. Foto: Sigurdsøn, Bjørn/SCANPIX

Harryhandelen reddet fra streik

Shoppingtempelet på Svinesund unngår streik.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Nordby shoppingcenter ved Svinesund slipper unna den svenske handelsstreiken, i alle fall i første omgang. Dermed kan påskens harryhandel gå sin gang.

Da det svenske fagforbundet Handels varslet streik mandag formiddag, fikk ledelsen ved kjøpesenteret beskjed om at deres ansatte ikke var omfattet av varselet, som gjelder fra 1. april.

Fryktet milliontap

– En streik hos oss ville vært en katastrofe. Vi lever av hver omsatte krone, og dette ville ført til tap på mange millioner, sier den norske senterlederen Ståle Løvheim til NTB.

Nordmenn fra store deler av Østlandet pleier å valfarte over grensa for å fylle handleposene i påsken. Særlig folksomt er det vanligvis skjærtorsdag, når butikkene er stengt her hjemme.

– Om butikkene i Strømstad eller andre steder ved grensa blir rammet, det vet jeg ikke, sier Løvstad.

Tilfeldig

Han tror på ingen måte Handels har skånet butikkene som lever av grensehandel, men at det er tilfeldig hvem som blir tatt ut i streik. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Heftig harryhandel
Mer harryhandel for nordbaggarne

Nordmenn dro på tre millioner dagsturer til utlandet i årets seks første måneder. - Nifse greier for handelsnæringen, mener HSH.

Fare for påskestreik i Sverige
Fare for påskestreik i Sverige

Lønnsforhandlingene i handelssektoren i Sverige har gått i stå. Om partene ikke blir enige, kan påskehandelen bli rammet av streik.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame