Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Mens FBI og Scotland Yard la planer for hvordan de skulle knekke hackergruppen, satt hackerne og lyttet til hvert eneste ord.
Takket være en særlig detaljrik epost fra en FBI-agent, klarte de etterlyste hackerne i Anonymous å snike seg inn på en telefonkonferanse mellom FBI og Scotland Yard.
FBI-agenten hadde sendt eposten til politietater i Storbritannia, Irland, Nederland, Sverige og Frankrike, der han inviterte dem med på telefonkonferansen for å «diskutere den pågående etterforskningen av Anonymous og andre relaterte grupper».
Samtidig la han ved telefonnummeret og passordet de måtte bruke for å komme inn på konferansen, skriver nyhetsbyrået AP.
Men det som skulle være et konfidensielt telefonmøte mellom politietterforskere, ble istedet nok en triumf for hackerne da de enkelt logget seg inn og fulgte med på samtalen.
Der ble det blant annet diskutert navngitte mistenkte, bevis og ulike strategier for å avsløre hackere.
Et redigert opptak på rundt 15 minutter av det som ble sagt, ble fredag lagt ut på nettet. Senere fulgte denne skrytekommentaren på Twitter:
– FBI lurer sikkert på hvordan vi hele tiden klarer å lese deres interne beskjeder.
Publiseringen av lydopptaket har kastet bensin på bålet for FBI-etterforskerne.
– Dette er informasjon som bare var ment for politiet og er blitt framskaffet på ulovlig vis. Vi vil etterforske og straffe de ansvarlige, uttaler FBI i en pressemelding.
Datasikkerhetsekspert Graham Cluley tror hackergruppen kan ha hacket seg inn på FBI-agentens epost. Han påpeker det ironiske i at politiet ble utsatt for den samme kriminaliteten de planla å stoppe.
– Politiet vil utvilsomt bli rystet når de skjønner at de samme folkene de forsøker å pågripe, kan ha lyttet til alle deres interne samtaler, skriver han i en blogg.
| Publisert | 03.02.2012 20.52 |
| Oppdatert | 03.02.2012 20.52 |
