Ferguson: – Suarez er en skam for Liverpool
Mener han aldri bør få spille for klubben igjen
Se kampene NÅ: Blackburn-QPR, Bolton-Wigan, Fulham-Stoke, Everton-Chelsea, Sunderland-Arsenal, Swansea-Norwich ![]()
Nytt kart over utbredelsen av malaria skal hjelpe til med å bekjempe infeksjonssykdommen.
Et internasjonalt forskningsteam har utarbeidet et kart som i detalj viser hvor stor risikoen for få malaria er i ulike deler av verden.
Kartet viser at 2.4 milliarder mennesker bor i områder av verden som er utsatt for malariasmitte. Men 75 prosent av disse bor i deler av verden der overføring av infeksjonssykdommen lett kan kontrolleres og bekjempes, skriver CNN.
- Dette kartet gir oss håp om at det er mulig å utrydde malaria i mange land, sier Dr. Simon Hay fra universitetet i Oxford. Hay er en del av Malaria Atlas Project (Map), som står bak kartet.
Kartet er viser verdensdeler, regioner og land og kan sees
og lastes ned på Maps nettsider.
Her viser kartet utbredelsen av malaria i deler av Afrika. (Faksimile) Foto: map.ox.ac.uk
(Tjenesten ble lansert tirsdag, og grunnet mange brukere kan det ta tid å laste kartet).
Kartet viser at malaria er en meget stor utfordring i Afrika, spesielt i landene sør for Sahara.
Malaria anses av mange å være den infeksjonssykdommen i verden det er viktigst å bekjempe. Hvert år er det 300-500 millioner nye tilfeller av malaria, og antakelig mellom to og tre millioner dødsfall som følge av sykdommen.
Det finnes fire arter parasitter som kan smitte mennesker med malaria. Forskningsteamet har konsentrert seg om Plasmodium falciparum, som er ansvarlig for over 90 prosent av alle malariadødsfall.
Kartet skal oppdateres årlig og vil hjelpe forskere med å følge utviklingen av malariabekjempelsen, sier forskerne.
| Publisert | 24.03.2009 18.01 |
| Oppdatert | 24.03.2009 21.56 |
Malaria, febris intermittens, klimafeber, koldfeber, frossa, verdens mest alvorlige infeksjonssykdom både når det gjelder antall syke og antall døde per år. Etter en inkubasjonstid på ca. 2 uker får pasienten kraftige frysetokter, og temperaturen stiger til 40-41 °C. Så faller temperaturen brått under sterk svetting, og pasienten er feberfri til neste anfall. Febertoppen svarer til det tidspunkt da de røde blodcellene brister, mens intervallet mellom febertoppene avhenger av den tid plasmodieutviklingen i de røde blodcellene tar, og er derfor forskjellig for de forskjellige malariaformene.
Det er viktig at både pasienter og leger har malaria i tankene ved feberanfall etter opphold i malariaområder, slik at mistenkte tilfeller raskt kommer til sykehusavdelinger som har den nødvendige ekspertise for diagnostikk og behandling av malaria.
Kilde: Store norske leksikon, snl.no
Mener han aldri bør få spille for klubben igjen
Se kampene NÅ: Blackburn-QPR, Bolton-Wigan, Fulham-Stoke, Everton-Chelsea, Sunderland-Arsenal, Swansea-Norwich ![]()
