Gjess på kollisjonskurs i dansk luftrom
KOLLISJON: (illustrasjonsfoto) Et SAS-fly fikk problemer på vei fra Kastrup, etter at en flokk gjess kolliderte med flyet. Foto: Lien, Kyrre/SCANPIX

Gjess på kollisjonskurs i dansk luftrom

Den danske havarikommisjonen mener flyvende gjess kan bli et økende problem for flytrafikken på Kastrup.

Del med andre:

Et SAS-fly fikk i oktober i fjor problemer på vei fra Kastrup, etter at en flokk gjess kolliderte med flyet. Ifølge ekstrabladet.dk hadde flyet nettopp tatt av fra Kastrup da flokken traff flyet. Den danske havarikommisjonen har nå offentliggjort sin rapport om hendelsen.

Kraftig sammenstøt

Sammenstøtet med fuglene var så voldsomt at høyre motor måtte skrues av, og flyet måtte lande med kun èn motor i drift. Et kraftig smell hørtes før det slo gnister og flammer sto ut av motoren.

Ifølge ekstrabladet er det fjerde gang siden 1996 at et fly kolliderer med gjess på Kastrup, og det er grunn til å tro at problemet vil øke. Havarikommisjonen mener bestanden øker fort, og at de store fuglene sprer seg raskt.

Anbefaler nye metoder

- I mørke finnes det ingen måte å unngå store de store fuglene på trekk, skriver Havarikommisjonen. De anbefaler at europeiske luftfartsmyndigheter utvikler nye metoder, som for eksempel radar, til å oppdage flyvende gjess i mørket.


Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
 
Del med andre
Abonner
Digg Nettby
Tips en venn
Les også:
Norwegian-fly krasjet med andeflokk: 
– Tenkte på Hudson-ulykken 
* Pilot måtte avbryte landingen
Andeflokk krasjet i Norwegian-fly - pilot avbrøt landing

– Jeg tenkte bare på Hudson-ulykken, sier passasjer Arne Christian Landsvik.

 
 
 

reklame