SYREOFFER: Iranske Ameneh Bahrami poserer med et bilde av seg selv fra før hun ble vansiret og blind av en forsmådd frier i 2004.
SYREOFFER: Iranske Ameneh Bahrami poserer med et bilde av seg selv fra før hun ble vansiret og blind av en forsmådd frier i 2004. Foto: LLUIS GENE/AFP

Gjerningsmannen til syreskadde Ameneh blir straffet med svovelsyre

Aktor vil bruke media til sette et historisk, avskrekkende eksempel.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

En mann som i 2008 ble dømt for å ha kaste syre i ansiktet på en kvinne skal ifølge iranske medier få svovelsyre dryppet i begge øyne kommende lørdag.

Del på facebook

Iran er kjent for sine groteske avstraffelsesmetoder, og har blant verdens høyeste henrettelsestall. Om avstraffelsen av den irakiske mannen Majid Movahedi (27) gjennomføres som planlagt lørdag, vil det være første gang blinding ved syre benyttes som avstraffelselsesmetode.

Les også: Vil ha slutt på steining i Iran

Øye for øye, tann for tann

Movahedi ble funnet skyldig i å ha kastet en krukke med syre i ansiktet på sin landskvinne Ameneh Bahrami i 2004. Bahrami var på vei hjem fra arbeid da hun ble utsatt for voldshandlingen. Hun mistet det ene øyet og ble blind på det andre.

Ifølge The Guardian er det Bahrami selv som skal ha ønsket Movahedi straffet i tråd med hvordan han skadet henne.

– Drypp 20 dråper syre i øynene hans, slik at han kan skjønne hvilke smerter jeg må leve med, skal Bahrami ha sagt i retten.

Avviste frierier utløste syreangrepet

Avstraffelsen har sitt grunnlag i Iandets Sharia-lov, der voldelige lovbrudd gjerne straffes tilsvarende med forbrytelsen.

Movahedi skal ha fridd til sitt offer flere ganger, men fikk stadig nei. Da hun fortalte ham at hun hadde giftet seg med en annen, skal Movahedi ha bestemt seg for å straffe henne.

– Jeg bestemte meg for å hive syre i ansiktet hennes slik at mannen hennes ville forlate henne og jeg kunne få henne, fortalte han retten.

Første tilfelle av syrestraff

Det er ikke kjent at blinding med syre har vært brukt som avstraffelsesmetode tidligere, melder UD på sine nettsider.

Aktor i saken, Mahmoud Salarkia, skal ha forutsett at straffen ville få stor medieoppmerksomhet. Han sier åpent at han vil bruke publisiteten rundt den historiske avstraffelsesmetoden til å avskrekke.

– Hvis denne straffen får omfattende publisitet, vil det stoppe gjentakelser av tilsvarende hendelser, sa Salarkia da dommen falt.

Les også: Støre kritiserer «groteske» henrettelser i Iran

UD tar avstand fra avstraffelsesmetoden

Avstraffelsesmetoden er klart i strid med både Irans internasjonale forpliktelser, inkludert forbudet mot tortur. Det at fornærmede selv skal utføre straffen er i strid med prinsippet om at straffeutføring er statens ansvar. At leger deltar ved avstraffelsen er dessuten et klart brudd med legeetiske prinsipper, melder UD på sine nettsider.

– Blinding med syre er en grusom avstraffelsesmetode som ikke er et sivilisert samfunn verdig, sier statssekretær Gry Larsen.

Del på facebook

– Vi vil på det sterkeste oppfordre Iran til å stoppe gjennomføringen av en slik umenneskelig avstraffelse, understreker Larsen.

Den norsk-iranske aktivisten Mahmood Amiry-Moghaddam kaller den unike straffen en bevisst ansvarsfraskrivelse.

– Ved å la Amneh utføre straffen, forsøker iranske myndigheter å legge ansvaret for denne umenneskelige handlingen på hennes skuldre, sier han ifølge NTB.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame