Storbritanninas statsminister Gordon Brown har godkjent at de hemmelige tjenestene nå offentliggjør avhørsmetodene som brukes.
Storbritanninas statsminister Gordon Brown har godkjent at de hemmelige tjenestene nå offentliggjør avhørsmetodene som brukes. Foto: Andy Rain © AP

Gir innsyn i hemmelige avhørsregler

Storbritannias hemmelige tjenester offentliggjør avhørsregler for å redde tjenestenes troverdighet, innrømmer statsminister Gordon Brown.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det er første gang slike regler offentliggjøres. Statsminister Gordon Brown sier at reglene er svært klare på at tortur er forbudt.

- Tortur hører ikke hjemme i et moderne demokrati. Vi vil ikke tillate det, ei heller be andre gjøre det på våre vegne, sier Brown.

Brown sier han vil offentliggjøre reglene for å ivareta tjenestenes rykte og troverdighet.

Etterforskes for tortur

Beslutningen kommer etter påstander om at britisk etterretning var involvert i tortur av Binyam Mohamed, den britiske statsborgeren som forrige måned kom hjem etter flere år i Guantánamo-fengselet.

Torturpåstandene etterforskes nå av regjeringsadvokaten.

Dette er likevel ikke nok, mener opposisjonen.

De krever en uavhengig gransking av det som har foregått fra 2002 til 2007, for å avklare om britisk etterretning på noen måte har vært involvert i tortur under avhør av fanger.

LES OGSÅ: - Jeg ble torturert, sier Binyam Mohamed i tv-intervju

Obama offentliggjør tortur-notater

President Barack Obama har også besluttet å offentliggjøre detaljer om avhørsmetodene som er brukt på al Qaida-mistenkte. Det er tidsskriftet Newsweek som melder dette.

Avhørsmetodene beskrives i tre interne notater, skrevet og godkjent av Bush-administrasjonen.

Kilder sier til amerikanske medier at notatene er «usmakelige» og kan gjøre situasjonen svært vanskelig for CIA.

Det er ventet at det vil komme krav om gransking av Bush-administrasjonens torturmetoder etter offentliggjøringen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Løslatt Guantanamo-fange: - Jeg ble torturert
Løslatt Guantanamo-fange: - Jeg ble torturert

Etiopisk-britisk Binyam Mohamed beskriver opplevelsene i Guantánamo-leiren på Cuba som verre enn hans «verste mareritt».

 

reklame