French raser mot kongolesisk rettsvesen

- Frekkhet og arroganse dekker ikke det jeg mener om denne rettssaken, sier drapstiltalte Joshua French i Kongo.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Under rettens tredje dag godkjente dommer Claude Disimo Ytikeke de fleste bevisene som er levert inn til retten. Noen av dem, blant annet den ene medisinske rapporten, ble avvist.

Joshua French og Tjostolv Moland har hele tiden nektet for at utstyret, blant annet en GPS, våpen og kart, er deres utstyr.

LES OGSÅ: Bevisene mot nordmennene i Kongo blir godkjent

Forsvareren skulle selv oversette

Da torsdagens høring endelig kom i gang i Kisangani - mer enn tre timer forsinket, oppdaget dommeren at tolken manglet. Dommeren foreslo at forsvareren selv kunne oversette fra fransk for Moland og French, noe han motsatte seg.

Da tolken som ble brukt i slutten av tirsdagens rettssak ankom rettssalen, kunne saken til slutt fortsette.

Også på fredag var det store språkproblemer i retten, fordi oversetteren ifølge nordmennene var svært dårlig. Og på tirsdag, rettens andre dag, ble flere av tolkene byttet ut.

LES OGSÅ: Tror dommere blir truet

DRAPSDØMT: Tjostolv Moland (28) og Joshua French (27). DRAPSDØMT: Tjostolv Moland (28) og Joshua French (27). Foto: Vegard Vatn/Scanpix

- Avhørene forfalsket

French er ikke nådig i sin kritikkk.

- Alle avhørene er selvfølgelig forfalsket til de grader. Bevisene er ikke bevis, rettslig og ikke reelt, sier French.

- Dette er bevis på den komplette inkompetansen og korrupsjon av rettssystemet i denne provinsen. Frekkhet og arroganse dekker ikke det jeg mener om denne rettssaken og dette rettssystemet, fortsetter han.

Han levner ingen tvil om at de kommer til å anke.

- Selvfølgelig. Vi kommer til å anke til høyesterett og deretter til Den europeiske menneskerettsdomstol (EMD).

Krever 74 millioner i erstatning

De sivile partene i rettssaken mot French og Moland krever totalt 74 millioner kroner i erstatning fra nordmennene.

Nordmennenes forsvarer, André Kibambe avviser at det vil bli noen erstatning, i og med at det ikke er gjort noe kriminelt.

- De tror virkelig at de kan holde oss fengslet her og eventuelt henrette oss. Og de tror virkelig at de kan true den norske staten med mange titalls millioner som skal bli betalt ut på fullstendig oppspinn og fabrikasjoner. Det synes jeg er trist, veldig trist for Kongo, forteller French.

Se intervjuet:





Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Kongo-saken

* 9. og 11. mai ble Tjostolv Moland (28) fra Vegårdshei og Joshua French (27) fra Re pågrepet i nasjonalparken Okapi i Den demokratiske republikken Kongo.

* Nordmennene ble tiltalt for å ha drept den lokale sjåføren Abeidi Kasongo, i tillegg ble de tiltalt for drapsforsøk, væpnet ran, konspirasjon, spionasje og ulovlig innførsel av våpen.

* Kongolesiske myndigheter besluttet at de skulle stilles for militær domstol da de hadde på seg ID-papirer fra Forsvaret og sikkerhetsfirmaet SIG.

* Straffesaken startet fredag 14. august i byen Kisangani nordøst i Kongo.

* Dom i saken falt 8. september. Nordmennene ble funnet skyldig i drap, drapsforsøk, konspirasjon, spionasje og væpnet ran. I tillegg 20 års fengsel for ulovlig innførsel av våpen til Kongo. Begge fikk fem dødstraffer hver.

* Moland og French anket dommen.

* Torsdag 3. desember kom dommen i ankesaken. Nordmennene ble på nytt dømt til døden og alle dødsdommene fra første rettsinstans ble opprettholdt. Domstolen fant ingen formildende omstendigheter. Sammen med Moland og French er Norge dømt til å betale Den demokratiske republikken Kongo 500 millioner dollar, eller om lag 2,8 milliarder kroner.

* Norsk UD har fått forsikringer fra sentrale kongolesiske myndigheter om at dødsstraffen ikke vil bli fullbyrdet.

* Torsdag 22. april 2010 forkastet Høyesterett i Kongo dødsdommen fra Kisangani, og saken sendes tilbake for en ny rettsrunde.

* 25. mai startet ankesaken i Kisangani. I denne rettsrunden er dommerne i militærtribunalet byttet ut.

* Torsdag 10. juni ble French og Moland dømt til døden for tredje gang. Spionasjetiltalen mot Norge er frafalt i denne tredje rettsrunden.

Kilde: tv2nyhetene.no

Les også:
Kongo-ekspert: 
- Ikke vanlig med tolk i rettssaker
Kongo-ekspert: - Ikke vanlig med tolk i rettssaker

De drapstiltalte nordmennene sliter med tolkekaos. Fafo-forsker Morten Bøås sier kongolesisk rett vanligvis ikke bryr seg om språkproblemer.

Rettsaken i gang: 
Kongo-bevisene er godkjent
Bevisene mot nordmennene i Kongo blir godkjent

Dommerne har gitt beskjed om at alle bevis mot de to drapstiltalte nordmennene i Kongo kommer til å godkjennes.

Kongo-tiltalte Moland: 
- Skal jeg bli dømt uten å vite hva jeg blir dømt for?
Moland: - Skal jeg bli dømt uten å vite hva jeg blir dømt for?

En ny språkskandale ryster de drapstiltalte nordmennene i Kongo. En tolk ble redd og forlot rettssalen.

 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame