Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
PARIS (TV 2 Nyhetene): Franske myndigheter har i dag vært i løpende kontakt med norske myndigheter etter at fransk fjernsyn i går viste en dokumentar som framstiller norsk oppdrettsfisk som farlig mat.
Ingen andre land kjøper så mye norsk oppdrettsfisk som Frankrike. Men på fiskemarkedet i Bastillen-området i Paris får du ikke kjøpt norsk laks i boden til Patrick Dubuisson.
– Den er svært fet. Jeg vet ikke hvorfor. Kanskje fordi den kommer fra kald sjø. Men den er tung å fordøye, og den har svært dårlig rykte på seg i Frankrike, sier han til TV 2.
I dag er det fransk oppdrettslaks som tilbys. Fiskehandleren regner irsk laks som den beste.
Mandag kveld sendte tv-kanalen France3 et omfattende dokumentarprogram om mattrygghet. En tredel av programmet var viet kjemikaliebruken i norsk oppdrett. Produsentene har særlig lagt merke til bruken av såkalte kitinhemmere - stoffer som hemmer skalldannelsen hos lakselus. Ulempen er at skalldyr som lever i nærheten også kan bli skadet.
– Jeg kjøper ikke norsk laks. Aldri. Ikke engang når den er vakumpakket. Hos fiskehandleren kjøper jeg bare villaks.
Og selv om jeg hadde kjøpt den, ville jeg ha mistet jeg helt appetitten etter det jeg så i går, sier Nicole Lamoureux.
Hun er fast kunde hos fiskehandler Dubuisson.
Franske forbrukere går for å være krevende. De siste årene har franske medier jevnlig rapportert om bruk av skadelige stoffer i matproduksjon.
Produsentene av dokumentarfilmen inviterte den franske landbruks- og fiskeriministeren til å se programmet.
Påstandene om norsk oppdrett førte til at det ble opprettet kontakt mellom franske og norske myndigheter.
Her
kan du lese bekymringsbrevet fra den franske landbruks- og fiskeriministeren
Her
kan du lese svaret fra fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen
Etter at programmet ble sendt har det på nytt vært kontakt mellom Frankrike og Norge.
– Vi har fått sjekket sammen med norske myndigheter, at produktet som brukes på laksen overholder EUs regelverk. Og at norske myndigheter regelmessig kontrollerer at produktene er uskadelige, sier underdirektør Jean-Luc Angot i det franske landbruks- og fiskeridepartementet til TV 2.
Etter det TV 2 erfarer kommer Eksportutvalget for fisk til å kjøre informasjons- og reklamekampanjer i Frankrike dersom forbrukerne nå vil vende seg bort fra norsk sjømat.
Nicole Lamoureux har allerede bestemt seg.
– Da jeg så programmet, fikk jeg bekreftet inntrykket jeg allerede hadde, sier hun før hun drar hjem med franske laksekoteletter i trillebaggen.
Norges fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen sier til TV 2 Nyhetene at stoffene som franskmennene er skeptiske til er godkjente lusemidler:
| Publisert | 29.06.2010 21.17 |
| Oppdatert | 29.06.2010 21.21 |
