Fortsetter etterforskning av Wikileaks-gründer

Voldtektsanklagene mot Julian Assange etterforskes denne uken.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det var sist fredag at den svenske påtalemyndigheten siktet Wikileaks-redaktør Julian Assange for voldtekt og trakassering. Et døgn senere trakk den svenske sjefanklageren siktelsen tilbake.

Fortsatt mistanke

Men det svenske politiet har ikke droppet alle mistanker mot mannen, som forrige måned lekket tusenvis av hemmelige amerikanske militærdokumenter. WIKILEAKS: WikiLeaks grunnlegger Julian Assange deltok på et semniar i Stockholm der han varslet at 15.000 hemmeligstemplede krigsdokumentene nettstedet har fått tak i blir publisert innen to uker.WIKILEAKS: WikiLeaks grunnlegger Julian Assange deltok på et semniar i Stockholm der han varslet at 15.000 hemmeligstemplede krigsdokumentene nettstedet har fått tak i blir publisert innen to uker. Foto: Bertil Ericson/Scanpix

– Etterforskningen er ikke avsluttet. Den vil fortsette i uken som kommer, sier informasjonsdirektør for påtalemyndigheten, Karin Rosander til TV 4.

Påtalemyndigheten sliter med å forklare hva Assange egentlig skal ha gjort, men etter alt å dømme er det påstandene om trakassering av en 30 år gammel svensk kvinne som skal etterforskes.

Les også: WikiLeaks-gründer etterforskes for voldtekter

Krass krtitikk mot påtalemyndigheten

Men statsadvokaten får flengende kritikk fra flere hold for at man ikke en gang forsøkte å få Assange i tale før man utstedte arrestordre. Statsadvokatens kontor forsvarer beslutningen.

Den svenske rettssikkerhetsorganisasjonen kaller saken en katastrofe for rettssikkerheten og har klaget statsadvokaten inn for Justisombudsmannen.

– Statsadvokaten begynner å jobbe med dette i mandag og i løpet av uken. Hun vet ikke selv nøyaktig hvordan etterforskningen skal gjennomføres. Det er for tidlig å si. Hun vet heller ikke om hun må avhøre Assange, men vi vil selvsagt informere når det er mer informasjon å gi, sier Rosander. Wikileaks skriver på Twitter at påstandene til Expressen ikke er sanne. Wikileaks skriver på Twitter at påstandene til Expressen ikke er sanne. Foto: Faksimile Twitter

Mener Pentagon står bak

Voldtektssiktelsen kom kort tid før Wikileaks skal publisere en ny porsjon hemmelige militærdokumenter.

Les også: – Ny WikiLeaks-bombe om to uker

Assange sa i en twittermelding etter sikten ble kjent, at anklagene er grunnløse. Han sier også til den svenske avisen Aftonbladet at han mistenker Pentagon for å ha fabrikkert anklagene mot ham.

– Vi har blitt advart om at for eksempel Pentagon vil bruke skitne triks for å ødelegge oss, sier Assange i et intervju med avisen. Assange sier også at han har blitt advart om at han kan bli forsøkt lokket i sexfeller.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
WikiLeaks-sjef tror Pentagon står bak sexfelle
WikiLeaks-sjef tror Pentagon står bak sexfelle

Julian Assange, grunnleggeren av WikiLeaks, ser ikke bort fra at USAs forsvarsdepartement kan stå bak voldtektsanklagene mot ham.

Dropper voldtektsanklage mot WikiLeaks-sjef
Dropper voldtektsanklage mot WikiLeaks-sjef

Etterlysningen mot WikiLeaks-grunnleggeren Julian Assange er opphevet, opplyser svensk påtalemyndighet.

Pentagon vil ikke forhandle med WikiLeaks
Pentagon vil ikke forhandle med WikiLeaks

Pentagon avviser at det er villig til å forhandle om å få fjernet sensitiv informasjon fra klassifiserte dokumenter som WikiLeaks vil offentliggjøre.

– Ny WikiLeaks-bombe om to uker
– Ny WikiLeaks-bombe om to uker

Ytterligere 15.000 hemmeligstemplede krigsdokumenter vil bli publisert innen to uker.

 
Comments powered by Disqus
  

Nick (36) ble milliardær på de råeste YouTube-videoene

• Gikk fra å være omreisende belteselger til å drive milliardbedrift

• Laget spesialdesignet kamera som nå brukes av George Lucas


reklame