Amerikanske soldater holder vakt etter en bombeeksplosjon i Batti Kot-regionen i Afghanistan.
Amerikanske soldater holder vakt etter en bombeeksplosjon i Batti Kot-regionen i Afghanistan. Foto: Rahmat Gul/AP

Flere soldater begår selvmord

Ny rapport viser skremmende økning i antall selvmord blant amerikanske soldater.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det amerikanske militære etterforsker nå hvorfor antallet soldater som har valgt å ta sitt eget liv, har skutt uforklarlig i været i januar. Det melder nyhetsbyrået AP.

Flere selvmord enn døde i kamp

Tallet på selvmord er minst syv i januar. 17 andre mistenkte tilfeller blir fremdeles gransket. Antallet overstiger uansett de som døde i kamp forrige måned i Irak, Afghanistan, og andre steder hvor amerikanerne driver sin krig mot terrorisme. I januar 2008 var antall selvmord fem.

- I januar mistet vi flere soldater i selvmord, enn for Al-Qaida, sier Paul Rieckhoff som er leder for organisasjonen for soldater som har vært i Irak og Afghanistan. Han krever «modig og umiddelbar» handling fra myndighetene.

Bare på en base, Fort Campbell i Kentucky, var det fire soldater som tok livet av seg selv. På denne basen befinner det seg 14.000 soldater som har kommet hjem fra tjeneste siden oktober.

Noen av soldatene har gjennomfør tre eller fire turer til krigen.

Sårbare for problemer

- De kommer tilbake og trenger et støttende miljø, sier dr. Bret Logan.

- De trenger å bli ledet tilbake til et normalt liv, for etter deres ekstreme opplevelser blir man sårbar for alle type problemer, sier han.

Antall selvmord årlig har steget siden 2004 i takt med økt press og stress på de amerikanske styrkene i Irak og Afghanistan. Den høyeste selvmordsraten var i 2008. Da hadde man 128 bekreftede antall selvmord. 15 er under gransking.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Rekordmange soldater tar selvmord
Rekordmange soldater tar selvmord

Aldri før har så mange amerikanske soldater tatt sitt eget liv.

4000 soldater er døde
4000 soldater er døde

USAs tap i Irak har nå rundet 4000 siden invasjonen for fem år siden.

Ni amerikanske soldater drept
Ni amerikanske soldater drept

Store tap etter at militærbase ble angrepet av Taliban-soldater søndag.

Fem år siden invasjonen
Fem år siden invasjonen

Tirsdag er det fem år siden invasjonen i Irak. Over 100.000 mennesker har mistet livet i krigshandlingene.

- Irak farligst i verden
- Irak farligst i verden

Nøden er større og Irak er blitt en av de farligste områdene i verden etter at USA invaderte landet.

 
Comments powered by Disqus

reklame