Fjellklatrer funnet død i vulkankrater
Mount. St Helens fotografert tirsdag da fjellklatreren Joseph Bohlig ble funnet omkommet. Foto: Bruce Ely/AP

Fjellklatrer funnet død i vulkankrater

Redningshelikoptere kom ikke nærme nok til å hjelpe grunnet dårlig vær.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Den erfarne fjellklatreren Joseph Bohlig (52) ble tirsdag funnet omkommet i krateret av vulkanen på Mount St. Helens i delstaten Washington nordvest i USA.

Dårlig vær gjorde redningsarbeidet vanskelig etter at 52-åringen falt mens han skulle bli tatt bilde av nær munningen av vulkanen mandag.

Overlevde fallet

Redningsarbeidere forteller at Bohlig overlevde fallet, og at de hørte han blåse i en redningsfløyte mandag ettermiddag. Et helikopter registrerte også at mannen bevegde seg, men over natten døde han trolig av kulde.

Bohlig var sammen med klatrekameraten Scott Salkovics da ulykken skjedde. 52-åringen hadde tatt av seg sekken og jakken sin og leverte fra seg kameraet til en annen klatregruppe da en snøskavl brast.

Salkovics kastet sekken sin etter kameraten, men redningsarbeiderne sier at han ikke fikk tak i den.

– Vi er lei oss for at han ikke klarte seg. Han gjorde noe han likte veldig godt, sier klatrerens far Richard Bohlig (84) til nyhetsbyrået AP.

Klatret fjellet som barn

Bohlig forteller at sønnen var en erfaren fjellklatrer som hadde klatret topper i flere land, men at Mount St. Helens var hans «hjemfjell».

– Han pleide å klatre der som barn før utbruddet, lekte i snøen og likte seg, sier 84-åringen.

Årlig bestiger 13.000 klatrere den aktive vulkanen, som i 1980 utløste det største utbruddet i USAs historie, der 57 mennesker omkom.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Forsøker å redde mann som falt i vulkankrater
Forsøker å redde mann som falt i vulkankrater

En fjellklatrer (52) kan ha overlevd fallet ned i krateret på Mount St. Helens.

 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame