Britisk politi har pågrepet åtte personer som er mistenkt for korrupsjon. Fem er ansatt i The Sun. Storbritannias største avis eies av Rupert Murdoch og politiaksjonen skjedde i forbindelse med en pågående etterforskning av hackingskandalen som rammet britisk presse i fjor.
Britisk politi har pågrepet åtte personer som er mistenkt for korrupsjon. Fem er ansatt i The Sun. Storbritannias største avis eies av Rupert Murdoch og politiaksjonen skjedde i forbindelse med en pågående etterforskning av hackingskandalen som rammet britisk presse i fjor. Foto: Reuters

Fem ansatte fra avisen The Sun pågrepet

Britisk politi har pågrepet åtte personer som er mistenkt for korrupsjon. Fem er ansatt i The Sun.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

I en omfattende politiaksjon fredag ble åtte personer pågrepet, mistenkt i en korrupsjonssak, sier Scotland Yard

De arresterte er fem ansatte i nyhetsavisen The Sun, en politioffiser, en ansatt i hæren samt en ansatt i Forsvarsdepartementet.

De åtte er pågrepet og mistenkt for å ha betalt bestikkelser til politiet eller medvirket til dette.

Politiaksjonen skjedde i forbindelse med en pågående etterforskning av hackingskandalen som rammet britisk presse i fjor.

Les også: Flere britiske medier kan ha drevet telefonhacking

Del på facebook

Redaktører blant de arresterte

I en pressemelding fra News Corporation bekrefter selskapet at fem ansatte i avisen The Sun er blant de pågrepne, skriver BBC.

Politiet har utført ransaking av hjemmene til de Sun-ansatte samt kontorene deres, skriver eierselskapet.

BBC erfarer at de fem er fotoredaktør John Edwards, sjefsreporter John Kay, utenrikssjef Nick Parker, reporter John Sturgis og redaktør Geoff Webster.

The Sun er Storbritannias største tabloidavis, og eies av den australske mediemogulen Rupert Murdoch.

Politioffiseren (39), den ansatte i Forsvardepartementet (39) samt den ansatte i hæren (36) ble alle pågrepet i sitt hjem.

Les også: Britisk skandaleavis spionerte på advokater

Murdoch-ansatte mistenkt for politi-bestikkelser

28. januar i år ble fire personer arrestert under en politirazzia mot Rupert Murdochs medieselskap News International i London.

De er mistenkt for å ha betalt bestikkelser til politiet.

Razziaen skjedde i forbindelse med en pågående etterforskning av hackingskandalen som rammet britisk presse i fjor.

Murdochs tabloidavis News of the World måtte legge ned etter at det ble kjent at avisens journalister hadde lyttet til telefonsvarerne på mobiltelefonene til en rekke kjendiser og en savnet jente, som senere ble funnet drept.

Avisen ble publisert av News International, som er den britiske greinen av Murdochs selskap News Corp.

Les også: Her blir Murdoch angrepet av en demonstrant



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Murdoch-ansatte mistenkt for politi-bestikkelser
Murdoch-ansatte mistenkt for politi-bestikkelser

Fire personer er arrestert under en politirazzia mot Rupert Murdochs medieselskap News International i London.

Flere britiske medier kan ha drevet telefonhacking
Flere britiske medier kan ha drevet telefonhacking

Granskingskomité antyder at de har bevis for at flere britiske tabloidaviser drev telefonhacking slik som News of the World.

Britisk skandaleavis spionerte på advokater
Britisk skandaleavis spionerte på advokater

Ofre for den britiske avisen News of the Worlds telefonavlytting leide inn advokater for å etterforske spionasjen. Avisen svarte med å spionere på advokatene.

«Pinging» er britiske kjendisers nye skrekk
«Pinging» er britiske kjendisers nye skrekk

Politiet etterforsker om News of the World-journalister kan ha hentet ut lokasjonsdata fra hackingofrenes telefoner.

Her blir Murdoch angrepet av en demonstrant
Her blir Murdoch angrepet av en demonstrant

En demonstrant klarte å komme seg inn på dagens høring og angrep Rupert Murdoch. Se video her!

News of The World-varsler funnet død
News of The World-varsler funnet død

Var den første til å varsle om at tidligere redaktør Andy Coulson kjente til avisens telefonavlytting.

 
Comments powered by Disqus

reklame