KASTET UT: William Nygaard slapp ikke inn i Hviterussland.
KASTET UT: William Nygaard slapp ikke inn i Hviterussland. Foto: Lien, Kyrre/SCANPIX

William Nygaard deportert fra Hviterussland

Forlagsmannen William Nygaard er nektet innreise til Hviterussland sammen med tre andre representanter for forfatterforeningen PEN.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Nygaard ble mandag ettermiddag satt på et fly med kurs bort fra Hviterusslands hovedstad Minsk etter å ha tilbrakt mer enn et halvt døgn på flyplassen, opplyser informasjonssjef Berit Lindeman i Den norske Helsingforskomité til NTB.

Del på facebook

Aschehougs tidligere forlagssjef hadde reist til den tidligere sovjetrepublikken for å møte hviterussiske forlagsfolk og journalister, men etter et politiavhør på flyplassen ble både han og resten av følget nektet visum.

Hviterussland er blitt kalt Europas siste diktatur, og de siste to årene har menneskerettighetsaktivister fått stadig større problemer med å besøke landet.

– Dette føyer seg inn i et mønster. Flere av våre ansatte har opplevd lignende ting, og to av våre norske ansatte er erklært persona non grata, blant dem generalsekretæren, sier hun. (©NTB) EUROPAS SISTE DIKTATUR: Alexander Lukashenko blir beskyldt for å lede Europas siste diktatur.EUROPAS SISTE DIKTATUR: Alexander Lukashenko blir beskyldt for å lede Europas siste diktatur. Foto: POOL/Reuters



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Drapsforsøket på William Nygaard etterforskes på nytt
Drapsforsøket på William Nygaard etterforskes på nytt

Etter TV 2-dokumentaren fra 2008 om attentatet, fikk statsadvokaten i oppdrag å vurdere etterforskningen på ny.

Her løp Nygaard for livet
Her løp Nygaard for livet

For 15 år siden ble forlagssjef William Nygaard skutt av en ukjent gjerningsmann. Hans forbrytelse var å gi ut en bok.

William Nygaard (66) slutter i Aschehoug
William Nygaard (66) slutter i Aschehoug

Forlagskjempen går av med pensjon etter over 35 år i forlaget.

Nygaard slakter politiets arbeid etter drapsforsøket
Nygaard slakter politiets arbeid etter drapsforsøket

Mener attentatet mot ham var en forløper til islamsk terror.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame