Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Den tyske regjeringen mener landets sikkerhetstjeneste har begått store feil i håndteringen av høyreekstrem «terrorisme» etter avsløringen av at et nynazistisk nettverk har begått drap i en årrekke.
Statsminister Angela Merkel mener drapene er «skammelige» for Tyskland. Samtidig varsler innenriksminister Hans-Peter Friedrich at det er iverksatt en gransking av hvorfor ikke gruppen er avslørt langt tidligere. Han mener det er svært bekymringsfullt at man ikke har koblet drapene opp mot det høyreekstreme miljøet i delstaten Thüringen.
Drapene skjedde i perioden 2000-2009. I alt ble ni butikkinnehavere drept, åtte av dem fra Tyrkia og én fra Hellas, samt en politikvinne.
Først i forrige uke gikk alarmen etter at pistolen som ble brukt under drapene, ble oppdaget hjemme hos en 36 år gammel kvinne som var selverklært nynazist.
LES OGSÅ: Mislykket bankran avslørte nynazistiske «kebabdrapsmenn»
Forrige fredag ranet to maskerte menn en bankfilial i den tyske byen Eisenach. Med 80.000 kroner i utbytte stakk de av på sykler, og hoppet senere inn i en bobil. Timer senere fant politiet bobilen parkert noen kilometer nord for Eisenach.
Før politiet rakk å gå til aksjon, hørtes to skudd og flammer sto ut av kjøretøyet. Inne i bobilen fant politiet to lik, som de antok var ranerne, en mann på 38 år og en på 34, døde etter å ha begått selvmord, skriver Deutsche Welle.
Like etter det dramatiske ranet, smalt det i Zwickau, i nabodelstaten Sachsen. En 36 år gammel kvinne rakk å kaste seg ut utleieboligen sin, før huset gikk i lufta. På veien fra stedet leverte kvinnen katten til naboen, med beskjed om å passe godt på den.
Saken fortsetter under bildet
SELVMORD: Inne i bobilen fant politiet to lik, som de antok var ranerne, en mann på 38 år og en på 34, døde etter å ha begått selvmord, skriver Deutsche Welle. Foto: Caroline Lemuth/Ap
I ruinene fant politiet 11 skytevåpen, blant annet et automatgevær og en maskinpistol. Et av våpnene er en såkalt Ceska 83, kaliber 7,65 mm. Det er identisk med våpenet som er brukt til å begå «kebabdrap» på åtte innvandrere med tyrkisk bakgrunn og en greker.
Hun var etterlyst av politiet i forbindelse med et væpnet ran i byen Jena 4. november og meldte seg selv etter å ha sprengt en leilighet hun leide. To andre som var mistenkt for ranet, ble like etter funnet døde i en bobil, i det som så ut til å være selvmord. De to mennene bodde sammen med kvinnen.
Tysk politi gjorde søndag nok en pågripelse i forbindelse med etterforskningen av drapene. En 37 år gammel man etterforskes for medvirkning til drap, opplyser politiet. I likhet med trioen som antas å stå bak de ti drapene, er han også mistenkt for medlemskap i nynazistorganisasjonen Nasjonalsosialistisk undergrunn (NSU). (NTB/TV 2)
| Publisert | 14.11.2011 23.31 |
| Oppdatert | 14.11.2011 23.31 |
