Sjokkert over angrep på ytringsfrihet

Skjerpingen av blasfemiparagrafen i Nederland har fått dramatiske følger for en karikaturtegner i landet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Også i Nederland har det i lengre tid vært en opphetet debatt om blasfemi og ytringsfrihet. Der har nemlig myndighetene skjerpet håndhevelsen av lovbestemmelsene om hatkriminalitet og blasfemi.

Arrestert

Det har karikaturtegneren som bruker dekknavnet «Gregorius Neckshot» fått merke. En vårdag i fjor troppet elleve politimenn opp hjemme hos ham. De ransaket huset, tok med seg PCer, skisser, karikaturtegninger og mobiltelefoner.

- Det var en sjokkerende opplevelse, sier Gregorius Neckshot til TV 2.

- Jeg satt 33 timer i fengsel, og venter nå på at det blir tatt ut en tiltale. Nederlandske myndigheter har for første gang i nyere historie arrestert noen bare på grunn av noen tegninger.

En trussel

TV 2 møter Neckshot på et hemmelig sted i Danmark. For første gang har Neckshot holdt foredrag om det han karakteriserer som et usedvanlig grovt angrep på ytringsfriheten. Av frykt for represalier insisterer han på å være anonym. Både under foredraget og intervjuet har han på seg en burka.

Det som har hendt med filmkunstneren Teho van Gogh, og Ayan Hirsi Ali har satt dype spor i det nederlandske samfunnet. Generalsekretær i Norsk Presseforbund, Per Edgar Kokkvold synes ikke norsk presse kan kritiseres for Kongo-dekningen. Generalsekretær i Norsk Presseforbund, Per Edgar Kokkvold synes ikke norsk presse kan kritiseres for Kongo-dekningen. Foto: Bendiksby, Terje/SCANPIX

- Det som har hendt er en alvorlig trussel mot grunnleggende verdier i vårt samfunn. Jeg trodde politiets oppgave var å beskytte slike som meg mot fundamentalister. I stedet blir jeg pågrepet på bakgrunn av ni karikaturtegninger, sier Neckshot.

- Religioner skal krenkes

Generalsekretær i Norsk Presseforbund, Per Edgar Kokkvold, liker ikke det som har skjedd i Nederland.

- Det som skjer i Nederland er jo et eksempel på hva som kan skje her i Norge, sier Kokkvold til TV 2.

Kokkvold legger ikke skjul på at han er langt fra imponert over regjeringens håndtering av blasfemiparagrafen.

- Nei, det må jo være noe av det flaueste, ikke bare denne regjeringen, men noen regjering har gjort i forhold til ytringsfriheten, sier Kokkvold.

- Mennesker er ukrenkelige, religioner skal krenkes.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
- Ingen god dag på jobben
- Ingen god dag på jobben

Statsminister Jens Stoltenberg og Senterparti-leder Liv Signe Navarsete trakk forslag om ny blasfemiparagraf.

- Svekket regjering
- Svekket regjering

Opposisjonen kaller blasfemi-helomvendingen et mageplask og mener den vitner om en svekket regjering.

Legger blasfemiforslaget dødt
Legger blasfemiforslaget dødt

Regjeringen går ikke videre med det varslede blasfemiforslaget etter Sps retrett i saken, opplyser statsminister Jens Stoltenberg.

Sp trekker blasfemiforslag
Sp trekker blasfemiforslag

Senterpartiet trekker forslaget om tillegg i rasismeparagrafen som skal hindre krenkende ytringer i den nye straffeloven.

 
Comments powered by Disqus

Whitney Houston er død:

  

Kan ha druknet

• Funnet livløs i badekar på hotell • Musikkverdenen i sjokk

 Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv


reklame