TILTALT FOR FOLKEMORD: Rettssaken mot den serbiske generalen, Zdravko Tolimir, startet i FNs krigsforbryterdomstol for det tidligere Jugoslavia i Haag fredag. Her ankommer Tolimir rettslokalene.
TILTALT FOR FOLKEMORD: Rettssaken mot den serbiske generalen, Zdravko Tolimir, startet i FNs krigsforbryterdomstol for det tidligere Jugoslavia i Haag fredag. Her ankommer Tolimir rettslokalene. Foto: BAS CZERWINSKI/AFP

Rettssak mot Mladics nestkommanderende i gang

Den folkemordtiltalte serbiske generalen Zdravko Tolimir er blant annet anklaget for sin rolle i massakrene i Srebrenica.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Den folkemordtiltalte serbiske generalen Zdravko Tolimir regnes som Mladics nestkommanderende og er blant annet anklaget for sin rolle i massakrene i Srebrenica.

«Den nådeløse planen»

Tolimir var en utøver av «den nådeløse planen» for å fordrive den bosnisk-muslimske befolkningen fra Srebrenica og Zepa i Øst-Bosnia, sa aktor Nelson Thayer til dommerne i retten ved FNs krigsforbryterdomstol for det tidligere Jugoslavia (ICTY) i Haag fredag.

– Han assisterte, overvåket og godkjente den organiserte arrestasjonen, henrettelsen og begravelsen av tusener av muslimske menn og gutter, tilføyde aktor.

– Borger av Serbia

Tiltalen mot Tolimir gjelder tiden da han var i ledelsen for den bosnisk-serbiske hæren fra 1992 til 1995.

Men da han ble framstilt for retten etter arrestasjonen i 2007, insisterte Tolimir på at han var borger av Serbia, ikke den bosnisk-serbiske delstaten i Bosnia-Hercegovina.

I Bosnia ble tre bosniske serbere arrestert fredag, mistenkt for å ha deltatt i massakrene i Srebrenica. Arrestasjonene skjedde etter ordre fra Bosnias riksadvokat.

(TV 2/NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame