Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Foran pc-en hjemme i Randers begikk mannen overgrep mot ei jente i Missouri.
Mannen ble natt til fredag dømt i en domstol i Kansas City, skriver Berlingske Tidende.
– Jeg tror aldri du kommer tilbake til Danmark igjen, sa dommer Greg Kays da han avsa dommen.
Den spesielle saken har vakt oppsikt i Danmark, ikke minst fordi mannen er straffeforfulgt uten noen medvirkning av dansk politi.
Den 61 år gamle IT-konsulenten kom i kontakt med ei elleve år gammel amerikansk jente via Facebook. Mannen satt hjemme i Randers, mens jenta var i Missouri.
Mannen utga seg for å være en 14 år gammel gutt og overtalte jenta til å posere naken og masturbere foran kamera.
Seansen ble tatt opp av mannen, og senere truet han jenta med å legge ut opptakene på nett om hun brøt kontakten med ham.
«Jeg har 56 bilder og en video av deg. (...) Hvis du ikke vil at jeg skal legge alt ut på internett, så skriv tilbake til meg,» skrev mannen ifølge Berlingske Tidende.
I august 2010 gikk jentas mor til politiet med saken. Politiet fant ut at meldingene til jenta kom fra en dansk IP-adresse. Det gjorde saken komplisert fordi dansk rettsvesen måtte involveres om saken skulle etterforskes.
Men IT-konsulenten løste problemet for det amerikanske politiet. I september 2010 reiste han på ferie til USA, og etterforskerne fant plutselig ut at han logget på Facebook via en IP-adresse i New York.
Dermed ble mannen arrestert og stilt for retten.
I september i fjor tilsto han forholdet i håp om å få en mildere dom. Men domstolen fant få formildende omstendigheter.
Statsadvokat Beth Philips sa at en seksualforbryter som invaderer en datters soverom tusenvis av kilometer unna, er alle foreldres verste mareritt.
– Denne 61-åringen lurte og prøvde å terrorisere ei elleve år gammel jente. Han førte en nådeløs utpressingskampanje og sjikanerte og terroriserte det unge offeret, og nå skal han betale prisen, sa Philips ifølge Kansas City Star.
| Publisert | 03.02.2012 12.43 |
| Oppdatert | 03.02.2012 12.47 |
