Den første oljen har nådd USAs kyst
Nasjonale myndigheter innrømmer at de frykter det verste.
I USA utvikler nå oljekatastrofen seg time for time. Den amerikanske kystvakten melder at den første oljen har nådd land, ifølge BBC.
Sør og øst for Mississippideltaet, bare noen kilometer fra land, er det observert store mengder tykk olje.
Omfanget er så stort at man snakker om at dette kan bli den største oljekatastrofen i USAs historie.
«Unntakstilstand»
Den amerikanske delstaten Louisiana har erklært unntakstilstand og ved kysten kjemper lokalbefolkningen for å redde fisken fra oljesølet.
(Artikkelen fortsetter under bildet.)
KRISEMØTE: Fiskere fra Louisiana samles for å se hvordan de kan hjelpe til med å begrense skadene i forbindelse med oljelekkasjen fra den havarerte oljeriggen Deepwater Horizon. Foto: Susan Poag/AP
For mange står det om livsgrunnlaget. Oljesølet er større enn hva man har forestilt seg og utslippet truer fugl, fisk og sjøpattedyr langs kysten av Mexicogulfen, i et område som er regnet for å være et av verdens rikeste sjømatressurser.
Kysten utenfor Louisiana er mest truet av oljesølet og der har man kriseåpnet
rekesesongen, slik at reketrålerne kunne få fangsten sin før rekene blir
tilgriset av oljen.
TRUET: En hegre flyr over de sårbare våtmarkene nær byen Venice i Louisiana. Oljesøl har truffet land og truer det rike dyrelivet - både i vannet og på land. Foto: Mark Ralston/AFP
Verre enn fryktet
Etter hvert som omfanget av katastrofen går opp for de som er eksperter på nettopp slike tilfeller, utrykker de stadig større bekymring.
– Fra mitt ståsted og utfra det at jeg har jobbet med dette over en lengre periode, så er jeg svært bekymret. Dette er stort - og innsatsen det krever, særlig dersom det fortsetter, er ufattelig, sier David Kennedy ved det amerikanske havforskningsinstituttet (NOS).
Arbeider på spreng
Langs kysten forbereder man seg på at de store oljeflakene etter hvert når land. Det er lagt ut flere kilometer med oljelenser for å hindre oljen fra å nå land.
Det er også gjort forsøk på å sette fyr på oljen for å få den til å brenne bort, men mengdene har vært for store.
– Fredag venter vi å se effekten på Chandelier-øyene. På lørdag i Breton-sundet. Vi forsøker fortsatt å finne ut hvor langt inn i sundet oljesølet vil komme, sier Bobby Jindal, guvernør i delstaten Louisiana.
Han ber om 6.000 soldater fra Nasjonalgarden for å hjelpe til med oppryddingsarbeidet.
(Artikkelen fortsetter under bildet.)
Kilometervis med oljelenser er plassert ut langs kysten av Louisiana. Foto: Bill Haber/AP
– I beste fall får man ventilen i brønnen, som skal hindre utblåsning, til å virke. Det kan ta 90 dager før avlastningsventilen er på plass, sier den amerikanske viseinnenriksministeren David Hayes.
Den hardt katastrofeprøvede befolkningen i sørstatene loves all tilgjengelig hjelp av den amerikanske presidenten, som også trekker fram at oljeselskapet BP står ansvarlig for kostnadene ved opprydding.
– Det er BP som til syvende og sist er ansvarlig for kostnadene til redningsaksjoner og opprydding, sier Barack Obama.
| Publisert | 30.04.2010 07.35 |
| Oppdatert | 30.04.2010 10.19 |


