Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Statsministeren i Thailand måtte flykte - sekretæren ble banket opp av demonstranter.
Statsminister Abhisit Vejjajiva klarte å rømme i bil fra de illsinte demonstrantene. Men bilen med statsministerens sekretær, Niphon Promphan, ble stanset.
Demonstrantene fulgte etter og angrep bilen med stokker og klubber, før de dro Niphon Promphan og sjåføren ut av bilen og banket dem opp. Begge ligger skadet på sykehus etter hendelsen.
Regjeringen i Thailand har erklært unntakstilstand i Bangkok og områdene rundt hovedstaden - etter at demonstranter prøvde å bryte seg inn i innenriksdepartementet i jakten på landets statsminister.
I frykt for demonstrasjoner forbyr myndighetene forsamlinger på mer enn fem personer. Unntakstilstanden kommer dagen etter at det asiatiske toppmøtet i Pattaya ble avlyst da demonstranter stormet møtet.
Les også: Soldater utplassert i gatene
Om lag 50 demonstranter tok seg uhindret inn i departementsbygningen, der statsminister Abhisit Vejjajiva oppholdt seg. Demonstrantene krevde å få møte statsministeren, men han klarte å flykte fra bygningen i en bil, ifølge meldinger fra thailandsk TV.
Soldater skjøt flere varselskudd mot demonstrantene inne i bygningen, mens
noen demonstranter skjøt i luften på utsiden av departementet. Samtidig
strømmet det stadig flere demonstranter til området, og ved 16-tiden lokal
tid hadde flere tusen demonstranter samlet seg utenfor regjeringsbygningene.
Demonstrantene har tatt kontroll over flere militærkjøretøy i Bangkok. Foto: Sukree Sukplang/REUTERS
- Regjeringen har hele tiden forsøkt å unngå voldsbruk. Men protestene har utviklet seg, og demonstrantene tar i bruk metoder som ikke er forenlig med grunnloven, sa den hardt pressede statsministeren.
Unntakstilstanden gir politi og militæret utvidet makt til å pågripe og varetektsfengsle demonstranter i opptil en måned.
Thailands statsminister Abhisit Vejjajiva truer demonstrantene i Bangkok med maktbruk dersom de ikke stanser protestaksjonene.
Tusenvis av demonstranter samlet seg rundt regjeringsbygningene og krever at statsministeren må gå. Ifølge politiet har demonstrasjonene også spredd seg til andre steder av byen.
Soldater og pansrede kjøretøy er utplassert i byens gater. Abhisit sier i en kunngjøring at han har bedt politiet og militæret om å «utføre sine plikter til det fulle og hele».
Lørdag innførte statsminister Abhisit Vejjajiva unntakstilstand i byen Pattaya etter at tusenvis av demonstranter stormet et luksushotell i feriebyen.
På hotellet skulle det arrangeres et toppmøte i ASEAN (Association of Southeast Asian Nations).
Møtet ble avlyst og delegatene måtte evakueres fra møtet med helikoptre.
Thailands statsminister Abhisit Vejjajiva lovet rask aksjon mot demonstrantene som ydmyket ham da de stormet ASEAN-møtet lørdag.
Søndag arresterte politiet lederen av demonstrasjonen Arisman Pongreungrong. Han ble arrestert da han returnerte til Bangkok fra Pattaya.
De rødkledte demonstrantene er tilhengere av den tidligere statsministeren Thaksin Shinawatra. Den sittende statsministeren Abhisit Vejjajiva ble utnevnt som ny statsminister i desember i fjor, etter at en domstol beordret Thaksin til å gå av på grunn av korrupsjon.
Demonstrantene mener Abhisit urettmessig ble utnevnt som statsminister og krever at han går av og skriver ut nyvalg.
(©NTB/tv2nyhetene.no)
| Publisert | 12.04.2009 13.43 |
| Oppdatert | 12.04.2009 19.52 |
