De venter på Barack og Jens

Lørdag feirer Nato sin 60-årsdag i Strasbourg. Dit kommer Obama, Jens, store mengder demonstranter og 25.000 politi.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Jens Stoltenberg reiser i dag til Nato-toppmøtet i Strasbourg for å være med på feiringen av alliansen som er 60 år på lørdag. Men jubilanten står foran store utfordringer for sin videre eksistens.

Se video i videovinduet øverst.

Skal bruke 1000.000.000.000 dollar

Selv om statslederne kunne være fornøyde med G20 toppmøtet i går kveld med en handlingsplan for å få fart på verdensøkonomien på 1000 milliarder dollar er ikke møtevirksomheten over for president Barack Obama og co.

For i dag flyttes fokuset fra London til Strasbourg i Frankrike der Nato skal ha toppmøte og jubileumsfest for sine 60 år som forsvarsallianse.

Denne anti NATO dukken står klar i Strasbourg.Denne anti NATO dukken står klar i Strasbourg. Foto: AFP

Fremtiden i Afghanistan

Fredag kveld er det festmiddag for medlemslandene men i morgen skal det diskuteres om NATOs videre fremtid, der innsatsen i Afghanistan, byrdefordelingen mellom landene og USAs rakettskjoldprogram er noen av de vanskelige temaene som setter alliansen på prøve.

Busslaster fra Norge

Tusenvis av demonstranter er ventet til grensebyen i Frankrike og flere busser fra Norge reiser ned for å delta.

I går måtte politiet bruke tåregass og gummikuler for å få kontroll over flere hundre aktivister som herjet gatene. Ifølge AP skal nærmere 300 demonstranter være arrestert etter bråket.

25 000 politimenn skal passe på at demonstrantene ikke forstyrrer alliansens bursdagsfeiring.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
1000 milliarder dollar mot krisen
1000 milliarder dollar for å bekjempe krisen

Landene på G20-møtet vil gi over 1000 milliarder dollar til organisasjoner som IMF og Verdensbanken, ifølge Gordon Brown.

- Vi kan gjenoppbygge verdens velstand
- Vi kan gjenoppbygge verdens velstand

Barack Obama holdt pressekonferanse etter G20-møtet

300 arrestert før Nato-toppmøtet
300 arrestert før Nato-toppmøtet

Politiet frykter toppmotiverte demonstranter.

 
Comments powered by Disqus

reklame