Illustrasjonsfoto.
Illustrasjonsfoto. Foto: BEAWIHARTA/Reuters

Dansk minister vil ha slutt på «hippie»-barnehager med fri lek

Danmarks sosialminister Benedikte Kiær går til kamp mot «uorganiserte» barnehager.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Hverdagen i barnehagene er preget av «dypt foreldet pedagogikk fra hippietida, som for det meste går ut på fri lek», tordner sosialministeren i et intervju med Politiken.

– Det er forferdelig at man fortsatt så mange steder lar barna selv sette grenser og selv definere hva de skal gjøre, sier hun til avisa.

LES OGSÅ: Dette kan du forlange av barnehagen

Del på facebook

Barn har behov for veiledning og læring, fastslår Kiær.

– Det er jo barns natur å være supernysgjerrige, og det må pedagogene arbeide mer systematisk med, sier hun.

Sosialministeren ønsker nå en utdanningsreform for å sikre økt spesialisering i barnehagepedagogikk. Samtidig tar hun til orde for landsdekkende læringsmål for barnehagene. Det handler om at de skal pålegges å stimulere barna til å «forstå sammenhenger og fordype seg».

Utspillet baserer seg på forskning på «uorganiserte» og «organiserte» barnehager, de førstnevnte i klart overtall i Danmark. I disse har barna i gjennomsnitt tre minutter voksenkontakt i timen, mot 21 minutter i de såkalt organiserte barnehagene.

(NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Ettåringer blir utslitte av en dag i barnehage
Ettåringer blir utslitte av en dag i barnehage

Det er fryktelig krevende for et lite barn å være en hel dag i barnehagen, viser ny forskning.

– Stakk av med millioner fra barnehager
– Stakk av med millioner fra barnehager

Ektepar tiltalt for tapping av barnehageselskaper.

Dette kan du forlange av barnehagen
Dette kan du forlange av barnehagen

Du skal ikke finne deg i hva som helst.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame