Bruken av elektrosjokk fordoblet i Sverige

Antallet behandlinger med elektrosjokk i Sverige er fordoblet de siste ti årene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det er særlig mot tunge depresjoner elektrosjokk blir brukt. Men helsevesenet informerer ikke pasientene godt nok om bivirkninger, ifølge en rapport fra den svenske Socialstyrelsen, skriver Svenska Dagbladet.

I rapporten slås det også fast at det ikke er tilstrekkelig kunnskap om risikoen for varig hukommelsestap og at et nasjonalt kvalitetsregister bør etableres.

Rapporten kommer i kjølvannet av at et par pasienter har levert inn anmeldelser på grunn av kroniske hukommelsestap etter elektrosjokkbehandling for et knapt år siden.

Det er tidligere påvist at behandlingen kan påvirke korttidsminnet, ikke at den kan føre til varig hukommelsestap.

Men det er ikke sikkert hva som er årsaken til hukommelsestapet. Om det er en effekt av sykdommen eller behandlingen. Langvarig depresjon kan også ha innvirkning på hukommelsen, skriver SvD. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

reklame