Brasils president tørket gledestårer da Rio fikk OL

– Dette er den mest følelsesladede dagen i livet mitt, utbrøt Lula. Se video.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Brasils president Luiz Inacio Lula da Silva måtte tørke tårene etter at det fredag kveld ble klart at Rio de Janeiro skal arrangere sommer-OL i 2016.

Under pressekonferansen i København fortalte leder for OL 2016 Carlos Nuzman at uten presidenten hadde det neppe blitt Brasils tur til å arrangere OL. DA ,måtte presidenten finne frem lommetørkelet.

– Dette er den mest følelsesladede dagen i livet mitt, utbrøt Lula.

Se video:

Dette er første gang sommer-OL arrangeres i Sør-Amerika.

Og det var nettopp det delegasjonen fra Rio de Janeiro pekte på under sin presentasjonstale for IOC-medlemmene fredag morgen.

– Det er på tide å rette fokuset på skjevheten. OL vil bli magisk for Sør-Amerika. Rio er klar, sa president Lula under en talen.

En stor dag for Rio, Brasil og Sør-Amerika

Rio de Janeiro har satt av ti millioner kroner for å feire at byen skal være vert for sommer-OL i 2016. Nå skal det feires helt fram til onsdag.

90 milliarder kroner er satt av til dette OL-et, dobbelt så mye som det Tokyo, Madrid og Chicago hadde å rutte med i deres søknader.

30 milliarder skal gå til fornyelse av infrastrukturen slik som veier, metro og flyplasser.

Hør reporter Arne Halvorsen fortelle om feiringen i Rio her:

– Følelsene har hatt betydning

Idrettspresident Tove Paule er svært fornøyd med at Brasil gikk av med seieren.

– Jeg synes det er fint at Brasil fikk denne muligheten. Hele Sør-Amerika har etter hvert blitt gode i mange idretter, de er positive og ifølge søknaden er det også med tanke på å bygge opp samfunnet, sier Paule til TV 2 Nyhetene. FEIRING: Full jubel i Rio de Janeiro etter at det fredag kveld ble klart at byen skal være vert for sommer-OL i 2016.FEIRING: Full jubel i Rio de Janeiro etter at det fredag kveld ble klart at byen skal være vert for sommer-OL i 2016. Foto: Silvia Izquierdo/AP

Hun tror at blant annet de sterke følelsene som representantene for Brasil har vist, kan ha påvirket IOC-medlemmene til å velge Sør-Amerika.

– De følelsene kan du ikke unngå å bli påvirket av, og det tror jeg også gjelder IOC-medlemmene, mener Paule.

Bossa nova og slum

Rio de Janeiro er både en by og en kommune i delstaten Rio de Janeiro, sørøst i Brasil. I byen bor det over seks millioner mennesker, og det er den nest største byen i landet etter São Paulo.

Byen er kjent for sine slumområder, for karneval og for musikkstilen bossa nova.

Rio de Janeiro er også vertsby for fotball-VM i 2014.

Se presentasjonsvideoen til Rio her:



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Rio fikk OL i 2016
Rio fikk OL i 2016

Københavnerne fikk et minne for livet
Københavnerne fikk et minne for livet

Den varslede folkefesten med Barack Obama fikk en treg og våt start. Selv om Chicago ble stemt ut, har københavnerne fått en opplevelse de neppe glemmer.

Bli med på folkefest i Rio de Janeiro og Madrid
Bli med på folkefest i Rio de Janeiro og Madrid

Vi viser bilder fra de to byene som fremdeles er med i kampen om sommer-OL 2016 – direkte fra Copacabana og Plaza de Oriente.

Obamas sjarmøretappe hjalp ikke
Chicago og Tokyo får ikke sommer-OL

Chicago fikk for få stemmer i første runde til å være med videre i kampen om sommer-OL i 2016. Tokyo er også ute.

Slik presenterte OL-kandidatene seg
Slik presenterte OL-kandidatene seg

Loddet er kastet for Tokyo, Madrid, Chicago og Rio de Janeiro. Nå har IOCs medlemmer trukket seg tilbake for å avgjøre hvem som får sommer-OL 2016.

Rio de Janeiro – en historisk mulighet
Rio de Janeiro – en historisk mulighet

OL har aldri tidligere vært arrangert i Sør-Amerika. Delegasjonen fra Rio mener det er på tide.

Rio gir IOC en historisk mulighet
Rio gir IOC en historisk mulighet

 
Comments powered by Disqus

reklame