Brant Landsbankis flagg

Islendingene vil kaste regjeringssjef og banksjef og beskylder dem for å ha forkrøplet Islands økonomi.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Rundt 2000 mennesker protesterte natt til søndag mot islandske styresmakters håndtering av økonomien. Landsbankis flagg ble brent som en del av demonstrasjonen. Det melder Reuters.

La hodene rulle

Demonstrantene krever at både statsminister Geir Haarde og sentralbanksjefen David Oddsson skal gå av, og beskylder dem for å ha mislykkes i å avverge en økonomisk kollaps som kunne vært unngått.

- Ja, det som er hendt var både mulig å forutse og unngå, og nå krever vi at de som hadde ansvar for å forutse krisen, men ikke gjorde det, skal innrømme sine feil og ta ansvar, sa tidligere finans- og utenriksminister på Island, Jon Baldvin Hannibalsson under demonstrasjonen.

Vil fremskynde folkeavstemning

Koalisjonsregjeringens periode går ikke ut før i 2011. De er splittet i synet på EU-medlemskap. Haardes parti, Uavhengighetspartiet er imot medlemskap, mens regjeringspartner Sosialdemokratis Allianse er for.

Nå krever demonstrantene fortgang i prosessen med en søknad om islandsk EU-medlemskap og vil derfor fremskynde nyvalg.

Foto: REUTERS

Berører alle

Lørdagens demonstrasjon samlet et tverrsnitt av den islandske befolkningen, og alle er bekymret for fremtiden.

- Kommer vi til å miste våre hus og jobber? Vi trenger å få svar på disse spørsmålene, krever en av demonstrasjonens organisatorer, Kolfinna Baldvinsdottir.

Finansiell kollaps

Islands finanssystem kollapset da staten ble tvunget til å overta tre av landets største banker denne måneden. Forrige fredag kunne styresmaktene fortelle at de hadde inngått en avtale om et lån fra det internasjonale pengefondet (IMF) på to milliarder amerikanske dollar. Styret i IMF må godkjenne avtalen før pengene kan overføres og denne prosessen forventes å ta ti dager, sa Haarde.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame