ASKE: Dette satelittbildet er tatt over sørøstdelen av Island klokken 14.30 norsk tid onsdag. Under skylaget kan man se askelaget som er på vei mot Norge.
ASKE: Dette satelittbildet er tatt over sørøstdelen av Island klokken 14.30 norsk tid onsdag. Under skylaget kan man se askelaget som er på vei mot Norge. Foto: NASA/GSFC, MODIS Rapid Response

Asken kan skape flykaos i Europa torsdag

Luftrommet nord for Namsos er stengt som følge av askeskyen etter vulkanutbruddet på Island. Torsdag kan resten av vest-Europa bli rammet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

SKY AV ASKE: Dette bildet er tatt av et fly fra islandsk kystvakt og viser askeskyen etter vulkanutbruddet natt til onsdag på Island.SKY AV ASKE: Dette bildet er tatt av et fly fra islandsk kystvakt og viser askeskyen etter vulkanutbruddet natt til onsdag på Island. Foto: Reuters – Askeskyen vil spre seg og vil kunne lamme all flytrafikk over deler av Vest-Europa torsdag formiddag, sier Jens Petter Duestad, Sjef for Kontrollsentralen i Nord-Norge, til TV 2 Nyhetene.

Onsdag kveld avgjorde Avinor å stenge ned luftrommet fra Namsos og nordover. De frykter at askeskyen etter utbruddet på Island natt til onsdag raskt kan komme inn over Norge.

Like før klokken 22.30 kommer det meldinger om at også svenske flyplasser er stengt.

Kaos på Bodø lufthavn

Fly som allerede var i luften fikk fortsette, men ingen fly fikk ta av. Torsdag er det ventet at askeskyen vil lamme store deler av flytrafikken ellers i Europa.

– Spesielt luftrommet over de britiske øyer samt Belgia og Nederland ser ut til å bli rammet, sier Duestad i Avinor.

Det var i 20.40-tiden onsdag kveld at Avinor først stengte luftrommet fra Bodø og nordover. Kort tid etter ble luftrommet stengt fra Namsos og nordover.

Det hersker onsdag kveld kaos ved Bodø lufthavn etter at luftrommet over Nord-norge ble stengt klokken 20.30.

STÅR PÅ BAKKEN: Et Widerøe-fly står på bakken som følge av at luftrommet nord for Namsos er stengt. 22 av Widerøes avganger er kansellert.STÅR PÅ BAKKEN: Et Widerøe-fly står på bakken som følge av at luftrommet nord for Namsos er stengt. 22 av Widerøes avganger er kansellert. Foto: Roy-Arne Salater / TV 2/ Alle hotellene i Bodø er fulle og Avinor vurderer å transportere feltsenger som skal settes opp inne på flyplassen til alle som ikke har noe.

Avinor vurderer situasjonen fortløpende og det er fare for at luftrommet enda lenger sør kan bli stengt utover natten og morgendagen.

– Samtlige flyplasser i Norge kan bli stengt fra imorgen tidlig, opplyser Duestad til tv2nyhetene.no.

– 22 avganger er kansellert

Widerøe opplever store problemer som følge av at luftrommet nord for Værnes er stengt.

– Vi har 22 avganger som blir kansellert av at flyene står på bakken som følge av at luftrommet er stengt, sier kommunikasjonsdirektør Richard Kongsteien i Widerøe til tv2nyhetene.no.

For Widerøe vil kanselleringene få store konsekvenser for trafikken i torsdag. Kommunikasjonsdirektør i Widerøe Richard Kongsteien.Kommunikasjonsdirektør i Widerøe Richard Kongsteien. Foto: TV 2

– Det vil føre til problemer siden flyene våre står værfaste. Dermed er ikke flyene der de skal være i utgangspunktet i morgen, sier Kongsteien.

For flyselskapene er det uklart hvor lenge problemene vil vare. Onsdag kveld jobber Widerøe på spreng med å hjelpe de mange hundre passasjerene som er rammet.

– Stort sett alle som jobber i Widerøe jobber nå på spreng med å finne løsninger for passasjerene som er rammet, sier Kongsteien.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Aske fra vulkanutbrudd inn over Norge

Aske fra vulkanutbruddet på Island var onsdag kveld i ferd med å nå inn i luftrommet over Norge.

 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame