Amerikanerne stoler mer på Bush enn Obama
DUELL: Amerikanske myndigheter var mer populære under George W. Bush enn de er med Barack Obama i spissen. Foto: SCANPIX

Amerikanerne stoler mer på Bush enn Obama

Ny sjokkmåling for presidenten.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

En undersøkelse viser at Barack Obama og Co. får overveldende lite støtte av sine egne, melder CNN.

Flere positive under Bush

I den amerikanske undersøkelsen som ble offentliggjort i går sier 86 prosent av folket at styresmaktene i USA er ødelagte.

Det betyr at færre amerikanere stoler på staten per dags dato enn de gjorde under George W. Bush i 2006. For fire år siden var nemlig tallet hele åtte prosent lavere enn i dag.

De rike er kritiske

– Økningen i misnøye er størst blant amerikanere med høy inntekt, og blant de som bor på landsbygda, sier Keating Holland, sjef for CNNs avstemninger.

– Kanskje er det bare et sammentreff, men det er blant disse vi finner flest Tea Party-aktivister i dag.

Tea Party-aktivistene er sterkt imot økning i offentlig forbruk, og er svært kritiske til Obamas stimulerings- og redningspakker.

Har ikke mistet troen

Like interessant er det at av de 86 prosentene som ser på myndighetene som ødelagte, sier 81 prosent at de tror styresmaktene kan fikses, mens bare 5 prosent sier at USA er fortapt.

Undersøkelsen, som er et samarbeid mellom CNN og Opinion Research Corp, ble utført 12.–15. februar, og 1023 voksne amerikanere ble spurt via telefon.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Obama er blitt avhengig av støtte fra Republikanerne
Obama er blitt avhengig av støtte fra Republikanerne

USAs president Barack Obama sier han er villig til å strekke seg for å få på plass tverrpolitiske vedtak i Kongressen.

Obama-team skal bekjempe budsjettunderskudd
Obama-team skal bekjempe budsjettunderskudd

President Barack Obama skal opprette en tverrpolitisk gruppe som skal jobbe med å redusere det gigantiske budsjettunderskuddet i USA.

 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame