Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Piratpartiet: – Når én faller, står ti klare til å ta hans plass.
Alle de tre tiltalte i Pirate Bay-saken i Sverige er funnet skyldige og dømt til fengselsstraffer av hovrätten (lagmannsretten) i dag, skriver Piratpartiet i en pressemelding.
– Dette endrer ingenting. Hvis én faller, tar ti andre hans plass, sier lederen av Piratpartiet i Sverige, Rick Falkvinge til tv2nyhetene.no.
Hovrätten slår fast at Pirate Bay har utført ulovlig fildeling, og dømte alle tre til medvirkning. Men retten aksepterte ikke aktoratets påstand om at de var ansvarlige for alt som har skjedd på Pirate Bay.
Skadeerstatningen har også økt fra 32 millioner kroner til 46 millioner svenske kroner. Dette er en nedjustering av aktoratets krav om 120 millioner.
Fengsselsstraffene ble senket noe. Fredrik Neij ble dømt til ti måneders fengsel, Peter Sunde til åtte måneder, og Carl Lundström til fire. I tingsrätten i april ble alle tre dømt til tolv måneder.
– Dette blir tatt til høyesterett, ikke vær bekymret. Ellers kan vi sette vår lit til EU-direktiv, sier Peter Sunde på sin twitter-side.
– Dette kan sammenlignes med erstatningsansvaret man får etter en voldtektsdom, som er 75.000 kroner. Loven har glidd så langt fra den allmenne rettsfølelsen, at den ikke kan overleve uten drastiske reformer, sier Falkvinge.
Rick Falkvinge fra Piratpartiet sier at Pirate-Bay dommen ikke har noen betydning for fildelingen. Foto: OLIVIER MORIN
Falkvinge mener at politikere har feilet i å tilpasse lovene til neste generasjonens samfunn og arbeidsliv. En av grunnene er at det er for få unge mennsesker i parlamentet, i tillegg til at de har manglende teknologisk forståelse.
– Politikere skjønner ikke hvordan lovene skal endres. Opphavslovene påvirker alle sammen, ikke bare de som bruker Pirate Bay. Politikere er blinde mot den utviklingen.
Falkvinge antar at dommen ikke kommer til å endre noe, folk blir snarere mer forsiktige og føre var.
– En halv million svensker krypterer nå sine maskinene sine. Ikke fordi de vil gjøre noe ulovlig, men fordi de har lyst på et privatliv. Det er akkurat som å lukke toalettdøren bak seg, sier han.
Falkvinge insinuerer at dommeren ikke er upartisk siden han har vært involvert patebransjens kamp mot nedlasting tidligere, og antar at dommen vil bli anket til Högsta domstolen.
| Publisert | 26.11.2010 14.15 |
| Oppdatert | 26.11.2010 17.13 |
