Norge klarte ikke å bryte ned Englands forsvarsmur
Ashley Youngs tidlige scoring ble den eneste på Ullevaal.
Mugabe mistet riddertittelen sin og kalles tragisk av Nelson Mandela.
Presset fra verdenssamfunnet øker på regimet i Zimbabwe. Sist ut i rekka av kritikere er fredsprisvinner og tidligere president i Sør-Afrika, Nelson Mandela.
På en tilstelning i anledning feiringen av sin egen 90-årsdag benyttet Mandela anledningen til å kritisere Zimbabwes president i sterke ordelag.
- Vi har sett en voldsbølge mot våre afrikanske brødre i vårt eget land, og en tragisk kollaps av lederskapet i Zimbabwe, sa Mandela.
Mandela har ikke uttalt seg tidligere i frykt for å skape en splid med den nåværende presidenten i Sør-Afrika, Thabo Mbeki, som nå fremstår som Mugabes viktigste støttespiller.
Ikke ridderlig
Og rekken av dem som legger press på den sittende presidenten i Zimbabwe
vokser.
Britenes dronning Elizabeth fratok i går Robert Mugabe riddertittelen han mottok i 1994. Den gangen ble han sett på som en frigjøringshelt, og Zimbabwe var blant de mest vellykkede landene i Afrika. Nå er det lite ridderlig ved presidenten som siden jordbruksreformen i 2000 har styrt landet ut i en voldsom økonomisk og humanitær krise.
Les mer: Fra foregangsland til kollaps
Obama og Bush er enige
I USA er det enighet på tvers av demokrater og republikanere. President
George Bush kalte i går det kommende valget for en farse.
- Folket i Zimbabwe fortjener bedre enn dette, sa Bush i sin tale.
Demokratenes presidentkandidat Barack Obama mener verdenssamfunnet bør gjøre mer for å få slutt på den politiske volden i Zimbabwe. Obama kritiserer særlig Zimbabwes naboland, med Sør-Afrika i spissen, og mener de altfor lenge har lukket øynene for Robert Mugabes overgrep mot egen befolkning.
Les også: Jens snakket med Tsvangirai
Krisemøte
Lederne for flere afrikanske land var samlet i et krisemøte for å diskutere
mulige løsninger på konflikten. De ber Zimbabwe utsette den andre runden i
presidentvalget. Men valgkommisjonen i Zimbabwe nekter å gi etter for
presset.
Opposisjonsleder i Zimbabwe, Morgan Tsvangirai, har gitt Mugabe 24 timer på å starte forhandlinger, eller bli stemplet som en illegal leder med folkedrap på samvittigheten. Tsvangirai nekter for at han ønsker en militær intervensjon i Zimbabwe, og setter i stedet sin lit til at nabolandene kan bidra til en forhandlingsløsning.
Les også: - Krig i Zimbabwe
Samtidig har omtrent 300 medlemmer av opposisjonspartiet MDC søkt tilflukt i den sørafrikanske ambassaden i Harare.
| Publisert | 26.06.2008 07.57 |
| Oppdatert | 26.06.2008 12.16 |
Født i 1924.
Ledet den væpnede frigjøringskampen i landet til 1979.
Ble statsminister i 1980 og valgt til president i 1988.
Startet jordbruksreformen i 2000 der mange hvite farmere er fordrevet fra sine gårder. Dette har ført landet ut i et økonomisk og sosialt kaos.
Kilde: Store norske leksikon
Ashley Youngs tidlige scoring ble den eneste på Ullevaal.
