Karzai: – Åtte barn drept i NATO-angrep

Åtte barn er drept i et luftangrep utført av NATO-soldater i Kapisa-provinsen i Afghanistan, ifølge president Hamid Karzai.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Presidenten fordømmer på det sterkeste utenlandske styrkers flybombing, som har tatt livet av en rekke barn i Nejrab-området, het det i en uttalelse fra presidentens kontor torsdag.

Angrepet i Nejrab, som ligger nordøst for hovedstaden Kabul, skjedde onsdag. Karzai har opprettet en granskingsgruppe som skal ta en fullstendig gjennomgang av NATO-bombingen, heter det videre.

Del på facebook

Også forsvarsalliansen sier de undersøker opplysningene.

– Jeg kan bekrefte at det har inntruffet en hendelse. Et felles undersøkelsesteam har dratt dit for å sette seg inn i situasjonen, sier en NATO-talsmann til nyhetsbyrået AFP.

Les også: Afghansk baby drept i dansk aksjon

Et rekordhøyt antall sivile ble drept i Afghanistan i fjor, og det var det femte året på rad at dødstallene steg. I alt 3.021 sivile døde i 2011 – flesteparten av dem som resultat av angrep fra opprørere, ifølge en rapport fra FNs Afghanistan-kontor UNAMA. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Afghansk baby drept i dansk aksjon

Et afghansk spedbarn har mistet livet under en mislykket dansk militæroperasjon i Afghanistan, melder dansk TV2.

Taliban hevder å ha rekruttert afghansk soldat

Den afghanske soldaten som skjøt og drepte fire franske soldater fredag, var rekruttert av Taliban i Afghanistan, ifølge en Taliban-talsmann.

Frankrike stanser oppdrag i Afghanistan etter drap
Frankrike stanser oppdrag i Afghanistan etter drap

Frankrike avslutter alle sine oppdrag i Afghanistan etter at fire franske NATO-soldater ble drept av en afghansk soldat øst i landet fredag.

USA gransker likskjending av afghanske fanger
USA gransker likskjending av afghanske fanger

Video av fire menn i uniformer som urinerer på lik.

 
Comments powered by Disqus

reklame