Følg Norge-England (0-1):
Green stoppet Riise-suser
Livechat med Thomas Aune og Freddy Dos Santos fra kl. 20.30
FN-krangel i Afghanistan.
Kai Eide måtte drive brannslukking etter at den høyest rangerte amerikanske diplomaten i FN-delegasjonen i Afghanistan, Peter Galbraith, holdt på å ødelegge tilliten FN har bygget opp i løpet av halvannet år.
Galbraith reiste mandag hjem etter en krangel med sjefen, FNs spesialutsending til Afghanistan Kai Eide. En annen FN-kilde mener Eide bør få sparken på grunn av måten han har håndtert valget i landet, skriver avisa Telegraph.
Eide imøtegår kritikken. Han bekrefter overfor NTB at det har vært en uenighet mellom ham selv og Galbraith, men sier han har full internasjonal støtte for sitt arbeid i Afghanistan.
– Galbraith ba selv om å få reise og jeg sa ja til det. Han blir borte i noen uker. Jeg tror hans fravær bidrar til å roe gemyttene her, sier Eide til NTB på telefon fra Kabul.
– Jeg tror at skal man som utlending arbeide med afghanske myndigheter og få til det man vil, så man vise respekt for dem. Det tar tid å opparbeide tillitsforhold som gjør at man kan ha en åpen, iblant kraftig og andre ganger vennlig, dialog, påpeker Eide. (©NTB)
| Publisert | 15.09.2009 22.25 |
| Oppdatert | 15.09.2009 23.26 |
Livechat med Thomas Aune og Freddy Dos Santos fra kl. 20.30
