STADIG FLERE FENGSLET: I Afghanistan blir stadig flere kvinner og unge jenter fengslet for påståtte moralforbrytelser. Bildet viser afghanske kvinner som blir geleidet over grensen til Pakistan av vakter.
STADIG FLERE FENGSLET: I Afghanistan blir stadig flere kvinner og unge jenter fengslet for påståtte moralforbrytelser. Bildet viser afghanske kvinner som blir geleidet over grensen til Pakistan av vakter. Foto: NASEER AHMED/Reuters

Jenter ned til 12 år fengsles for moralforbrytelser

Stadig flere jenter og kvinner fengsles for påståtte moralforbrytelser i Afghanistan. De yngste er bare tolv år gamle.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Mange av kvinnene har flyktet fra vold og tvangsekteskap, mens andre er fengslet etter å ha blitt funnet skyldig i å ha hatt sex utenfor ekteskap, i noen tilfeller etter å ha blitt voldtatt.

Del på facebook

Finansiert av vestlige land

Ti år etter at Taliban-regimet ble styrtet sitter det nå rundt 350 afghanske kvinner fengslet som følge av slike påståtte moralforbrytelser.

Fengslene de soner i er ofte finansiert av vestlige land, som også har bidratt med store beløp for å ruste opp det afghanske rettsvesenet, skriver den britiske avisen The Daily Telegraph.

Tvangsekteskap

De siste tallene fra FN viser at antallet kvinnelige innsatte har steget fra 380 til 600 de siste to årene.

Ytterligere 114 jenter i alderen 12 til 18 år sitter innesperret, mange etter å ha flyktet fra tvangsekteskap. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Fire menn tiltalt for tvangsekteskap

16-årig jente skal ha blitt tvunget til å gifte seg med en sju år eldre mann.

Far løslatt – ingen mistanke om bortføring

Det er ikke mistanke om at familien holder igjen en 16-åring i Irak mot sin vilje. Faren ble torsdag ettermiddag løslatt fra varetekt.

Barnehjemsjenter pisket i Saudi Arabia
Barnehjemsjenter pisket i Saudi Arabia

Ti piskeslag hver for jenter helt nede i 12-årsalderen.

 
Comments powered by Disqus

reklame