Betydelig tøffere for norske soldater i Afghanistan

Det siste året har hverdagen for norske soldater i Afghanistan blitt mye mer dramatisk.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Det viser helt ferske tall TV 2 har fått fra Forsvaret. Bare den siste måneden har nordmenn vært involvert i 15 skuddvekslinger.

Ifølge Forsvarets operative hovedkvarter er dette mer enn dobbelt så mange trefninger som det forutgående halvåret til sammen.

Forsvaret tror en av årsakene til de dystre tallene er at den norske styrken nå oppsøker opprørerne mer aktivt.

– Det kommer av at man er ute i provinsen og opererer i sikkerhetsoperasjoner i større grad enn hva man gjorde tidligere, sier Oberst Kurt Arne Gimre som er kontingentsjef for den norske styrken.

Les også: Her dreper norske soldater afghanske opprørere

Tredobling av angrep

Faryabprovinsen nordvest i Afghanistan har vært Norges ansvarsområde siden 2004. Nylig ble nordmennene bedt om å ta over ansvaret for sikkerheten også i Ghowrmach-området. Og det skal være spesielt her det har vært uroligheter i det siste.

(Illustrasjonsfoto)(Illustrasjonsfoto) Foto: AFP – Her fins det områder der afghanske sikkerhetsstyrker ikke har kontroll, der opprørerne fortsatt har kontrollen, sier Gimre.

I 2008 var 135 «insidenter» eller skarpe hendelser i det norske området. Med dette mener Forsvaret direkte angrep, eksploderte eller ueksploderte veibomber og demonstrasjoner.

Les også: Disse soldatene skal overta Afghanistan om to år

Ferske tall TV 2 har fått tilgang til viser at de tilsvarende tallene for 2009 var steget til 293.

Og det var tallet på direkte angrep på lokale sikkerhetsstyrker og ISAF-soldater økningen var mest markant. Fra 61 i 2008, til 165 i 2009.

– Det er flere hendelser og dermed ser det kanskje for vanlige folk verre ut enn tidligere, men det er like mye et bevis på at norske og afghanske soldater er i ferd med å forkludre flere opprørsoperasjoner enn tidligere, sier Gimre til TV2.

Blodig år

Men også andre steder i Afghanistan ser volden nå ut til å trappes opp.

En skadd blir fraktet bort etter en helikopterulykke i Afghanistan der 14 amerikanske tjenestemenn omkom.En skadd blir fraktet bort etter en helikopterulykke i Afghanistan der 14 amerikanske tjenestemenn omkom. Foto: AP 2009 ble det hittil blodigste året siden den amerikanske innmarsjen i 2001, med 512 vestlige soldater drept.

Ufattelige 7000 ulike bombeangrep tok livet av hele 280 ISAF-soldater. Til sammen er nå 1500 utenlandske soldater blitt drept i krigen.

Og tallet på antall angrep kan komme til å stige nå når ytterlige 30.000 amerikanske soldater ankommer landet, sier øverstkommanderende for ISAF-styrken,

– Både amerikanere og våre koalisjonspartnere må innse at dette vil bli vanskelig. Jeg vil ikke spå noe om antall drepte, men jeg tror krigen mot opprørerne vil bli tøff i månedene fremover, sier general Stanley McChrystal til Associated Press.

Tøffe tak i nord

Også sjefen for den norske kontingenten tror de norske soldatene i Faryab må forberede seg på tøffe tak denne våren.

En lettere såret afghansk soldat blir evakuert med et norsk helikopterEn lettere såret afghansk soldat blir evakuert med et norsk helikopter Foto: Scanpix/Forsvaret

– Flere operasjoner mot opprørerne fører til flere situasjoner ute og jeg tror også de norske soldatene må være forberedt på at så vil være tilfelle i 2010, sier oberst Gimre til TV 2.

– Man er nødt til å forberede seg på forholdsvis tøffe forhold, det er det ingen tvil om.

Les også: Flertallet vil ha norske soldater ut av Afghanistan



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
– Vi må tåle å se nordmenn i kamp
– Vi må tåle å se nordmenn i kamp

Forsvarsminister Grete Faremo forsvarer åpenheten.

– Dette gjør Norge til terrormål
Mener Norge må leve med terrortrusler

Den militære innsatsen i Afghanistan bidrar til å gjøre Norge til et terrormål, sier den nye sjefen for Etterretningstjenesten.

Venter hyppigere angrep mot norske styrker
Venter hyppigere angrep mot norske styrker

Afghanistan-ekspert Kristian Harpviken mener norske styrker i Afghanistan vil oppleve flere angrep.

Her dreper norske soldater opprørere
Her dreper norske soldater afghanske opprørere

Ukjent antall opprørere mistet livet i harde kamper på nyttårsaften.

Afghanistan: 
Norske soldater i væpnet strid
Norske soldater i julestrid i Afghanistan

Ingen soldater ble såret, opplyser Forsvaret.

Kongen minnet falne soldater
Kongen minnet falne soldater

Ett minutts stillhet under Gardens kirkeparade.

– Over 7.000 nye Nato-soldater til Afghanistan
– Over 7000 nye soldater til Afghanistan

USAs allierte i Afghanistan er rede til å øke sine bidrag med over 7000 soldater, fastslår NATOs generalsekretær Anders Fogh Rasmussen.

 

– GUD TILGIR OVERGREP:

  

Denne predikanten mener
etterforskningen kan være
verre
enn overgrepet

Silvia Henriksdóttir hevder overgrep i barndommen ble tiet i hjel av menigheten.

 Se video: Predikanten mener han gjorde det rette


reklame