Også i mai ble flere titalls skolejenter utsatt for gassangrep på skolen. Her ligger en av jentene til behandling.
Også i mai ble flere titalls skolejenter utsatt for gassangrep på skolen. Her ligger en av jentene til behandling. Foto: STR/Ap

Afghanske skolejenter utsatt for gassangrep

– Vil skremme jentene fra å få på skolen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Rundt 50 afghanske skolejenter er brakt til sykehus etter det myndighetene mistenker var et gassangrep på skolen de gikk på i den sørvestre delen av landet.

Jentene i tenårene ble syke, noen også bevisstløse, etter at de lørdag kjente at det luktet gass på skolen i byen Ghazni, som ligger to timers kjøring sørvest for hovedstaden Kabul.

– Vil skremme

– Det er igjen samme type angrep for å skremme jenter fra å gå på skolen, sier en representant for politiet i provinsen, Nawroz Ali Mahmoodzada, til nyhetsbyrået Reuters.

Les også: Minst 80 skolejenter forgiftet i Afghanistan

På sykehuset blir det opplyst at de fleste kunne sendes hjem etter å ha fått behandling.

Det har vært lignende episoder i Kabul og den nordlige Kunduz-provinsen nylig.

Ingen jenteskole under Taliban

Under Taliban-styret i Afghanistan var det ikke tillatt for jenter å gå på skole. Etter de mistet makten i 2001, har skolejenter vært et mål for Taliban og andre konservative ekstremistgrupper.

Les også: Arrestert etter syreangrep

I 2008 ble 15 skolejenter og lærere angrepet med syre på vei til skolen i byen Kandahar i sør.

Taliban-bevegelsen sier den ikke står bak de siste angrepene.

(©NTB/TV 2)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Minst 80 skolejenter forgiftet i Afghanistan
Minst 80 skolejenter forgiftet i Afghanistan

Afghanske myndigheter frykter dette er et forsøk på å skremme jenter bort fra skolebenken.

Gassgåte ved jenteskoler i Afghanistan
Gassgåte ved jenteskoler i Afghanistan

På tre uker er nærmere 200 afghanske jenter innlagt på sykehus etter angivelige gassangrep. Så langt er det imidlertid ingen tegn på angrep, og Taliban nekter for å stå bak.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame