Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Valglokaler i Kabul har vært utsatt for tre angrep.
Kort tid etter at valglokalene åpnet i Afghanistan har tre lokaler blitt utsatt for angrep.
- Det har vært tre separate bombeangrep mot valglokalene. Politiet rapporterer at ingen er såret og ingen er pågrepet, sier TV 2 Nyhetenes reporter på stedet, Yama Wolasmal.
Et øyenvitne skal ha meldt til Aftenposten at det ble løsnet flere skudd inne på en videregående skole, som brukes som valglokale i bydelen Shar-e-naw i Kabul. Skytingen skal ha pågått i 5-6 minutter. Ingen skal være pågrepet i forbindelse med skytingen.
Like etter skal to bomber ha eksplodert med 20 minutters mellomrom.
I Sør-Afghanistan, som er Talibans kjerneområde, har det vært svært urolig. Blant annet har bomber har gått av i Kandahar-provinsen. Ifølge BBC skal et barn ha omkommet i et angrep i Helmand.
Angrepene kan se ut til å ha skremt velgere fra å avlegge sine stemmer i disse områdene.
- Det kan se ut til at Taliban har hatt en viss suksess med å skremme folk fra å stemme, for det har vært en laber oppslutning i disse områdene, sammenlignet med valget for fem år siden, sier Wolasmal.
Valgforsker ved NUPI, Stina Torjussen frykter at Taliban kan ødelegge valget for Afghanistan.
- Det er en viss sjanse for det. I sør og øst kan de stoppe valget og det er nettopp her det er viktig å få stemmer fra befolkningen for å få legitimitet fra hele landet for det prosjektet Karzai og vesten står for. Trolig er det i disse områdene Taliban vil rette sine angrep. Enhver stemme som blir gitt, er en stemme mot Taliban, sier hun til TV 2 Nyhetskanalen.
Sikkerhetstiltakene var omfattende da de første valglokalene åpnet klokken 05.00 norsk tid, under trusler om terroraksjoner og væpnede angrep fra Taliban-opprørerne. Nærmere 300.000 sikkerhetsfolk, deriblant utenlandske soldater, sørger for sikkerheten.
Den sittende presidenten oppfordret folk til å ikke la seg skremme da han selv avla sin stemme tidlig torsdag morgen.
- Jeg er sikker på, hvis Allah vil, at valget vil fremme fred og fremgang for det afghanske folk. Jeg oppfordrer det afghanske folk til å stemme, slik at Afghanistan får økt sikkerhet, blir mer fredelig og et bedre land, sa Karzai etter å ha lagt stemmeseddelen i valgurnen.
Men uroen de de siste dagene gjør at mange afghanere kan komme til å droppe valget og holde seg hjemme. Bare i går ble minst fem valgfunksjonærer drept.
Afghanske myndigheter frykter at volden i landet skal skremme folk fra å gå til stemmelokalene. Derfor oppfordret regjeringen tirsdag journalister om ikke å omtale angrep og sammenstøt fra én time før valglokalene åpner til fire timer etter at valget er over.
I den darispråklige oppfordringen, som var strengere i ordlyden enn den engelske, het det at «omtale av mulige terrorangrep er strengt forbudt». Likevel har afghanske medier avvist forbudet, trass i trusler om sanksjoner.
| Publisert | 20.08.2009 07.01 |
| Oppdatert | 20.08.2009 13.01 |
