– Norge vurderer å fryse bistand til Afghanistan
Norge vil fryse bistanden til Afghanistan hvis ikke regjeringen får slutt på korrupsjonen.
Det er to dager til Hamid Karzai innsettes for en ny presidentperiode i Afghanistan. Samtidig øker det internasjonale presset – mange land krever at han får slutt på korrupsjonen.
Vuderer å fryse bistanden
Flere truer med å fryse bistanden – det kan også Norge komme til å gjøre.
– Har du sagt det til Karzai, at Norge kan komme til å fryse midlene?
– Ja, jeg har sagt det både internasjonalt og direkte forrige uke, at det ikke er noen selvfølge at vi kan gå til norske skattebetalere og fortsette dette, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre til TV 2 Nyhetene.
Les også:
Norge har brukt 9,5 mrd i Afghanistan
Rødgrønn taushet om Afghanistan
Situasjonen ble drøftet i Stortinget i dag.
Ingen debatt om norske styrker
Men ingen tok til orde for en debatt om når norske soldater bør trekkes ut.
– Er det riktig å be norske soldater fortsette å risikere livet sitt for et korrupt regime?
– Den problemstillingen du stiller der er jo veldig problematisk. Vi har sagt at kampen mot en opprørsbevegelse blir aldri sterkere enn kvaliteten på den regjeringen vi prøver å støtte. Når vi er der så er det fordi vi mener at også norsk sikkerhet er påvirket av hvordan det går i Afghanistan. Derfor må vi stille krav til at den regjeringen blir mer etterrettelig, mer legitim, leverer til afghanerne. Og at det er en sammenheng mellom utvikling og sikkerhet, sier Støre.
Et av verdens mest korrupte land
Afghanistan havnet i dag på nest siste plass i den årlige rapporten om korrupsjon. Rapporten gis ut av Transparency International. Bare Somalia ligger dårligere an på statistikken, men Afghanistan trekkes frem som et land spesielt utsatt for korrupsjon.
| Publisert | 17.11.2009 18.50 |
| Oppdatert | 17.11.2009 23.00 |

