3000 bager med beinrester

Det arbeides hver dag med å identifisere ofre etter Srebrenica-massakren.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Et laboratorium i byen Tuzla i Bosnia arbeider fremdeles med å indentifisere ofre etter Srebrenica-massakren i juli 1995.

Se nyhetsbyrået Reuters sin reportasje fra laboratoriet i videovinduet over artikkelen.

3000 bager med beinrester
På hyllene i laboratoriumet ligger 3000 bager med beinrester fra over 1000 foreløpig uidentifiserte mennesker.

De siste syv årene har rettsmedisinerne ved laboratoriet analysert beinrestene fra massegravene i Bosnia. En etter en blir ofrene identifisert.

DNA-arkiv
Laboratoriet har opprettet en enorm DNA-database. 80.000 bosniere har gitt blodprøver slik at rettsmedisinerne kan sammenligne DNA`et med ofrenes DNA. Slik finner de ut om offeret er i slekt med dem.

Så langt de rundt halvparten av de 30.000 som er savnet etter borgerkrigen i Bosnia identifisert.

Srebrenica-massakren
Under Srebrenica-massakren ble minst 8000 mennesker henrettet i og rundt Srebrenica i Bosnia-Hercegovina. Drapene ble utført av bosniskserbiske militærstyrker, inkludert spesialstyrken «Skorpionene» under kommando av general Ratko Mladic.

Flere personer har blitt tiltalt for folkemord etter massakren, inkludert Mladic som fremdeles er på frifot, og den tidligere bosniskserbiske lederen Radovan Karadzic som ble arrestert for noen dager siden etter å ha vært på rømmen i 13 år.

Les også: Karadzic arrestert
Les også: - Mladic blir snart tatt



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

reklame