1,5 millioner stemmer i Afghanistan mistenkelige

En firedel av alle stemmene som ble avlagt ved valget i Afghanistan, kan være forfalsket, sier EUs valgobservatører.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Vi har kommet fram til 1,5 millioner stemmer som kan være mistenkelige, sier Dimitra Ioannou, nestleder i EUs observatørdelegasjon.

Flest stemmer til Karzai

¨Hun sier at 1,1 million stemmer for president Hamid Karzai og 300.000 stemmer for rivalen Abdullah Abdullah er mistenkelige. Resten av de mistenkelige stemmene er for andre kandidater.

Valget i august er kommet i skyggen av anklager om omfattende valgfusk som kan undergrave legitimiteten til hele valget og til presidenten. Mer enn 200.00 stemmer er allerede forkastet, inkludert 29.000 stemmer i Paktika, Ghazni og Kandahar der Karzai har bred støtte.

Trenger over halvparten

Foreløpige resultater skulle offentliggjøres onsdag, nesten en måned etter valget. Det kan likevel ennå gå flere uker før en vinner blir kåret. Valgresultatet vil først godkjennes når valgkommisjonen har etterforsket alle uregelmessigheter ved valget.

Karzai har i dag en ledelse, med 54,3 prosent, mens Abdullah ligger på 28,1 prosent.

Vinneren av valget trenger over 50 prosent av stemmene for å unngå omvalg. (©NTB/tv2nyhetene.no)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Valgresultat kan ta måneder i Afghanistan
Valgresultat kan ta måneder i Afghanistan

Minst 200.000 stemmesedler er forkastet og det har kommet inn over 650 klager om valgfusk i etterkant av det afghanske presidentvalget.

Hevder Karzai vant valget
Hevder Karzai vant valget

President Hamid Karzai har vunnet valget i Afghanistan, melder valgkommisjonens leder.

Blandet EU-dom over Afghanistan-valg
Blandet EU-dom over Afghanistan-valg

Valget i Afghanistan var stort sett fritt og rettferdig, men ikke i alle deler av landet, sier sjefen for EUs valgobservatører.

 
Comments powered by Disqus
Andy Carroll, Steven Gerrard 

Følg Norge-England direkte:

Kan Norge temme Liverpool-duoen?

Lagoppstillingene er klare. Finn ut hvem som starter!

 Livechat med Thomas Aune og Freddy Dos Santos fra kl. 20.30

 Se Norge-England på TV 2 og TV 2 Sumo

Les også: – Andy Carroll er en hestejente


reklame