– Pappa, du har vunnet fredsprisen

Presidenten møter verdenspressen utenfor Det hvite hus.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Jeg er både overrasket og ydmyk overfor Nobelkomiteens avgjørelse.

Det var noe av det første USAs president Barack Obama sa da han møtte pressen utenfor Det Hvite Hus i Washington for å kommentere tildelingen av Nobels Fredspris.

Ikke alle syns Obama er fredsprisen verdig. Her kan du si din mening om tildelingen.

Anerkjennelse av USAs lederskap

Obama mener tildelingen ikke reflekterer hans egen prestasjoner.

– Tildelingen er en anerkjennelse av at USA tar lederskap i saker hvor vi har fellers ambisjoner med resten av verden, mener Obama.

Samtidig påpeker han at prisen historisk ikke bare blir gitt til mennesker eller organisasjoner som har oppnådd noe spesielt, men også for å gi støtte og drivkraft til et sett saker som Nobelkomiteen mener er viktig.

– Dette er en måte å gi saker drivkraft på, sier han.

Her kan du lese hvorfor Barack Obama er tildelt fredsprisen!

Prisen oppfordrer til handling

Obama hadde tydelig et ønske om å fremstå som en ydmyk, men likevel ambisiøs fredsprisvinner.

– Jeg syns ikke jeg fortjener å være i samme klubb som mange av de som tidligere har vunnet denne prisen, og som jeg ser opp til.

– Men jeg vet også at prisen reflekterer en verden som prisvinnerne ønsker å bygge. Derfor aksepterer jeg denne prisen en oppfordring til handling, sier Obama.

Han legger vekt på at de utfordringene som verden står overfor i dette århundre, ikke kan løses av en leder, men må løses gjennom internasjonalt samarbeid.

Her kan du lese Nobelkomiteens begrunnelse:

Obama la i sin tale spesielt vekt på å få stanset spredningen av atomvåpen til nye land, at verden må komme sammen for å løse klimautfordringen, samt at samarbeid og felles anerkjennelse av andre menneskers rettigheter, uansett rase eller religion, er særdeles viktig og kan løse konflikter som den mellom israelere og palestinere.

Ikke alle syns Obama er fredsprisen verdig. Her kan du si din mening om tildelingen.

Delte meninger

Politiske tilhengere og motstandere har kommentert fredsprisen på hver sine måter. Obama sier at dette er en pris som må deles mellom alle som streber etter rettferdighet og verdighet.

Jens Stoltenberg har allerede gratulert Obama med prisen. Fredag ettermiddag ringte han presidenten i Washington.

– I samtale med president Obama gratulerte jeg med tildeling. Jeg sa at Norge er enig i at vi må møte de globale utfordringene sammen. Vi snakket om å følge opp felles synspunkter når det gjelder FN, klimaforhandlinger og nedrustning, sier Stoltenberg.

LES OGSÅ: Stoltenberg: – Obama gleder seg til Oslo-besøk

Fredag ettermiddag møtte Barack Obama pressekorpset i Det hvite hus i Washington, for å gi sine kommentarer til at han tidligere i dag ble utropt til vinneren av Nobels fredspris. Etter en kort tale gikk presidenten inn igjen ute å svare på noen spørsmål fra pressen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Fakta Barack Obama

Barack Hussein Obama jr. er USAs 44. president. Obama er den første afroamerikaneren som er blitt valgt til president i USA.

Født: 4. august 1961 i Honolulu på Hawaii, USA

Yrkesbakgrunn: Advokat og Senator fra Illinois (siden 1997). Utdannet ved Harvard Law School. Bekjentgjorde 16. januar 2007 at han ville melde seg som presidentkandidat for demokratene.

Familie: Giftet seg med med Michelle i 1992. De to traff hverandre ved advokatfirmaet Sidley Austin, hun var hans mentor i firmaet (!) Sammen har de barna Malia Ann (født i 1998) og Natasha (kjent som Sasha, født i 2001).

Politisk ståsted: Regnet for å være en moderat demokrat som kan samarbeide med politikere på republikansk side. Ikke markert noen sterk profil i tiden som senator, men hele tiden gått imot Irak-krigen. Vil finansiere helseforsikring for barn med Bushs skattekutt for dem som tjener mer enn 250.000 dollar i året. Opptatt av miljø.

Skandaler: I likhet med familien Clinton har Obama vært involvert i en mindre eiendomsskandale, som har gjort at enkelte har uttrykt tvil om hans vurderingsevne. Eksperimentert litt med stoff da han gikk siste året ved High School. Sier at det var fordi han kjedet seg, og var blitt lat.

Annet: Barack vokste opp uten en far. Har vært opptatt av det, og skriver åpent om sin oppvekst i boka Dreams From My Father, som ble skrevet lenge før han tenkte å stille som presidentkandidat. I boka The Audacity Of Hope (Håpets dristighet) skriver Obama om at han er usikker på seg selv som far og ektemann.


Kilde: Wikipedia, New York Times

Les også:
Obama ydmyk over prisen
Obama ydmyk over å vinne fredsprisen

USAs president Barack Obama føler seg ydmyk over å vinne Nobels fredspris, ifølge en tjenestemann i hans administrasjon.

SE OGSÅ: Barack Obama får Nobels fredspris
Barack Obama får Nobels fredspris

– Han har tent et håp blant verdens folk om en bedre fremtid, sier Jagland.

 
Comments powered by Disqus
  

– Andy Carroll er en hestejente

Norske supportere vil la Liverpools stjernespiss få gjennomgå på Ullevaal

Vi følger kampen mellom Norge og England

 Se Norge-England fra klokken 20.45


reklame