- Norske horekunder til Danmark
Dansk politi tror det er en sammenheng mellom det norske forbudet mot å kjøpe sex og de mange nye bordellene. Foto: Dansk TV 2

- Norske horekunder reiser til Danmark

Mange flere bordeller nord i Danmark etter at lov mot sexkjøp ble innført i Norge.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Politiet tror det er en sammenheng mellom det norske forbudet mot å kjøpe sex og de mange nye bordellene.

- Vi kan konstatere at det er kommet åtte nye bordeller i den nordligste delen av Nordjylland siden Norge innførte forbudet 1. januar - og det er mange her oppe, sier visepolitiinspektør Frank Olsen ved Nordjyllands politi til avisen Politiken .

Ikke bare pølser og øl

Også antallet prostituerte av utenlandsk opprinnelse har økt i regionen. Politiet tror at nordmenn som ønsker å kjøpe sex, tar ferje til Hirtshals og Fredrikshavn for ikke å risikere å bli tatt i gamlelandet.

I byen Vendsyssel reagerer naboene.

- Vi har merket at det har kommet noen som tar ferjen over og finner dem som er i nærheten, sier en nabo til dansk TV 2.

Se reportasje fra TV 2 Nyhetene:

Fra nyttår ble det forbudt å kjøpe seksuelle tjenester i Norge. De som blir tatt, risikerer bøter eller fengsel i inntil seks måneder. Justisminister Knut Storberget uttalte da loven ble vedtatt at hensikten med loven er å gjøre det mindre aktuelt for menneskehandlere å se mot Norge.

Midlertidig nedgang

De tre første ukene etter at loven trådte i kraft, ble 24 menn tatt for sexkjøp, og de gateprostituerte forsvant nesten fra bybildet i hovedstaden.

Men i slutten av april kunne politiet konstatere at gateprostitusjonen var på full fart tilbake i Oslo. Liv Jessen ved Pro-senteret mente utviklingen var forutsigbar.

- Det er jo ikke sånn at disse kvinnene har blitt rikere, fått seg nye jobber eller løst sine psykiske problemer bare fordi loven er på plass, sa hun til Dagbladet.

De øvrige politidistriktene i Danmark har ikke registrert noen endring i prostitusjonsmarkedet siden det norske forbudet ble innført.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Politiet får 2,4 millioner ekstra mot sexkjøp
Politiet får 2,4 millioner ekstra mot sexkjøp

Politiet får 2,4 millioner kroner ekstra for å følge opp forbudet mot sexkjøp, mot å levere konkrete planer.

24 pågrepet for sexkjøp etter nyttår

24 personer er pågrepet for kjøp av sex etter nyttår. Personene er pågrepet i Oslo, Stavanger og Bergen.

Selger sex ved bardisken
Selger sex ved bardisken

De utenlandske prostituerte har trukket vekk fra gatene i Oslo, men flere selger nå åpenlyst sex fra skjenkesteder.

Gateprostitusjonen tilbake
Gateprostitusjonen tilbake

Få måneder etter at loven om forbud mot kjøp av sex trådte i kraft, er gateprostitusjonen på full fart tilbake i Oslo.

 
Comments powered by Disqus

Whitney Houston er død:

  

Kan ha druknet

• Funnet livløs i badekar på hotell • En musikkverden i sjokk

 Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv


reklame